TUI CEO´su Fritz Joussen: Bu adımı atmamız gerekiyordu

TUI CEO´su Fritz Joussen: Bu adımı atmamız gerekiyordu
13 Ağustos 2020, 09:16
Koronavirüs salgınından büyük darbe yiyen dünyanın en büyük tur operatörü TUİ devletten dev bir kredi desteği daha alıyor.

Avrupa'nın en büyük seyahat şirketi TUİ, daha önce Alman Ekonomik İstikrar Fonu (KfW)'den 1.8 milyar euro kredi almıştı. Ancak bu kredi TUİ'nin işleri çevirmesine yetmedi. TUİ devletten 1.2 milyar euro daha kredi alacağını açıkladı.

Joussen: Çok doğru bir hareket

Konuyu değerlendiren TUI CEO´su Fritz Joussen, böyle bir önlem almanın şirket açısından çok doğru bir hareket olduğunu söyledi. Kredinin şirketin operasyonel işlere odaklanmasını sağlayacağını ve holdingin yeniden yapılanmasını hızlandıracağını belirten Joussen “Şu anda kimse koronavirüse karşı ne zaman bir aşı ya da iyileştirici bir ilacın çıkacağını ve pandeminin önümüzdeki aylarda yaratacağı etkilerin ne olacağını bilemediği için bu gerekliydi” dedi.

TUİ'den hızlı fon çıkışı, şirketin finansal ihtiyacının ne kadar büyük olduğunu da gösterdi. Grup bünyesindeki Tui Cruises, Hapag-Lloyd Cruises ve Marella gibi 15 gemiden oluşan kruvaziyer filosunun büyük bir bölümü pandemiden dolayı faaliyette değil. Yine pandemi sebebiyle grup bünyesindeki Tuifly uçakları yerde yatıyor. Ayrıca Riu, Robinson veya Tui Blu gibi otel zincirleri de müşteri azlığı sebebiyle zor durumda.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha