TTYD turizm fonu için ne düşünüyor? Oya Narin açıkladı...

TTYD turizm fonu için ne düşünüyor? Oya Narin açıkladı...
06 Aralık 2018, 21:05
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, yatırımcıların Turizmi Geliştirme Fonu hakkındaki görüşlerini Turizm Ajansı'na anlattı.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin 2015 yılında yayınladığı bir raporda Turizmi Geliştirme Fonu modelini önerdiğini hatırlatarak sözlerine başlayan TTYD Başkanı Oya Narin, "Dünyadaki örneklere baktığımızda kamu ve özel sektörün içinde bulunduğu işbirliği modellerinin başarya ulaştığını görüyoruz. Biz de turizm yatırımcıları olarak bu modele olumlu bakıyoruz. Tanıtımda aktif ve söz sahibi olmak özel sektörün yıllardır istediği bir şeydi" dedi.

"Yumuşak bir geçiş öneriyoruz"

Fonda toplanacak kaynağa ilişkin görüşlerini de açıklayan Oya Narin şöyle devam etti: "Biz TTYD olarak sektör paydaşlarından alınacak payın adil bir şekilde dağıtılmasını talep ediyoruz. Sektör sıkıntılı bir süreçten geçti. Üzerimizde ağır yükler var. Tahsis sürelerinin uzatılması ve imar barışı ödemeleri de ekstra bir yük getirdi. Biz sistem oturana kadar yumuşak bir geçişin olması gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca kaynağın paydaşlardan adil bir şekilde alınmasını arzu ediyoruz... Fakat prensip fona olarak olumlu bakıyor ve Türk turizmini ileriye doğru götürecek önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz.

(Soru) Adil dağıtım söylemini biraz daha açar mısınız?

Konaklama sektörünün oranının geçiş döneminde biraz daha düşük olmasını arzu ediyoruz. Gelirden alınacak yüzde 1, ciddi bir oran.

(Soru) TTYD olarak siz nasıl bir oran olması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Belirtilenin aşağısında olması gerektiğini düşünüyoruz. Çeşitli öneriler var, fakat sektör dinamiklerinin alışabilmesi için daha alt bir orandan başlanması gerektiğini düşünüyoruz. STK'lar olarak Sayın Bakanla uyum içinde çalışıyoruz; bu konudaki görüşlerimizi de kendisine ilettik.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha
   
>