TTYD Başkanı Oya Narin: Bazı otel yatırımları dondurulsun

TTYD Başkanı Oya Narin: Bazı otel yatırımları dondurulsun
20 Mayıs 2019, 11:28
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin yeni otel yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin yeni otel yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'a konuşan Narin şu anda Türkiye’nin 1 milyon 300 bin yatak kapasitesinin bulunduğunu 400 bin yatağın da yatırım sürecinde olduğu bilgisini verdi. Bazı noktalarda ve bölgelerde yatırımların dondurulması gerektiğini belirten Narin, " Çünkü sürekli yatırım yapmak arz enflasyonuna neden oluyor. Sektörümüzde bir sınırlama düzenleyici kuruluş yok. Bugün siz bir organize sanayi bölgesine gidip ben burada otomotiv fabrikası kuruyorum diyemezsiniz. Ama otel kurulabiliyor." ifadelerini kullandı.

Herkes otel yapmak istiyor, ama ihtiyaç var mı?

İstanbul ve Antalya'nın en çok talep edilen yer olduğu için herkesin bu şehirlere otel yapmak istediğini belirten Narin, " Ama bir ihtiyaç var mı? Bu çok tartışılacak bir konu İstanbul bugün belli bir doyum noktasına geldi. İstanbul hala oda fiyatlarında 2014 fiyatlarının çok uzağındayız. O nedenle bir süre yavaşlamada son derece fayda var gibi görünüyor." diye konuştu.

Gıdadaki artışa indirim talebi

TTYD Başkanı Narin, bu yıl kişi başı turizm harcamalarının 700 doları geçeceğini 2014’teki 850 dolarların ise ancak 2021’de yakalanacağını ifade ederek, “2019’un turizm açısından çok iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz, ama özellikle gıdadan kaynaklanan maliyetlerde beklenmedik artışlar var” dedi. Yaz sezonunun başlamasıyla buradaki sıkıntının daha iyi anlaşılacağını vurgulayan Narin, “Bizim için gıdadaki önemli kalemler et ve süt ürünleri, alkollü içkiler... bunların tüketimi ve fiyatları çok yüksek. Birtakım indirimler talep ediyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha