Travelshop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender: Turizmciler yeşil pasaport istiyor

Travelshop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender: Turizmciler yeşil pasaport istiyor
01 Haziran 2023, 20:20
Travelshop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender yeşil pasaport ayrıcalığının Türkiye'ye ciddi anlamda döviz gösteren turizm sektörüne de sağlanması gerektiğini söyledi.

Travel Shop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender turizmde yeni dönemle ilgili görüşlerini açıkladı.

Uluslararası Eko Turizm Derneği Başkan Yardımcılığını ve Uluslararası Destinasyon Düğün Profesyonelleri Derneği Avrupa ve Asya’dan sorumlu Başkan yardımcılığını da yürüten Murtaza Kalender, önümüzdeki yeni turizm sürecindeki görüşlerini şu şekilde bildirdi:

‘’ Öncelikle yeni kabine şimdiden hayırlı olsun. Görevine devam etmesi halinde gerek Değerli Turizm Bakan’ımız Mehmet Nuri Ersoy’dan ya da yeni gelecek olan bakanımızdan bizim de turizmci olarak taleplerimiz var. Taleplerimizi üç başlık altında sıralıyor ve dikkate alınacağını düşünüyorum.

Ülkeye belli miktar döviz kazandıran acentacılara 2 yıllık yeşil pasaport verilebilir

Bugüne kadar 100'den fazla ülkeyi seyahat etmiş ve yurtdışında birçok workshop ve fuar etkinliklerine katılmış bir turizmci olarak, kazandığım tecrübelerimi yeni kabinedeki turizm bakanımızla paylaşma arzumu belirtmek isterim.

Birinci başlıkta bahsetmek istediğim yeşil pasaport konusu. İhracatçılara ve avukatlara dahi sağlanan yeşil pasaport ayrıcalığının belirli bir kota olması şartıyla ülkeye yılda 70 milyar dolar döviz getirmesi beklenen turizmcilere de sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Mesela 2 yıl içerisinde 5 Milyon dolar döviz getiren acente için 2 yıllık yeşil pasaport düzenlemesi getirilebilir. Böylelikle hem seyahat acentelerimizi ülkeye daha büyük hacimde döviz getirmesi için teşvik etmiş olur, hem de kademeli bir sistem yaratıldığından, bu ayrıcalığa erişimi kısıtlamış oluruz. Yeni dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın bu alanda çalışmalar gerçekleştireceğini umut ediyorum.

İkinci başlık altında ise DEİK ve TIM kurularında turizm komiteleri kurulmasının gerekliliğini işlemek isterim. DEIK ve TİM’de turizm komitelerinin kurulması gerektiğini düşünmekteyim. Çünkü her iki kurul da sadece ithalat ve ihracat üzerine odaklanmış görünüyor fakat turizm bacasız bir sanayi. Bu anlamda onlarla iletişime geçilerek, bir girişim hareketi ile turizm komitelerinin açılmasının tüm turizmci paydaşlarımıza çok yararlı olacağını düşünüyorum.

Son olarak açmak istediğim başlık ise Gastronomi turizmi ve Eko Turizm teşvikleri. Gastronomi turizmi ve Eko Turizm’e sağlık turizmindeki teşvikler verilebilirse, eko turizm veya gastronomi turizminin ülkemizi daha iyi noktalara kısa bir vadede taşıyacağına inanıyorum. Bu proje kapsamında ise belirli bölgeler hedef alınabilir. Örneğin; Akdeniz, Marmara, Ege bölgeleri hariç tutulup, özellikle iç Anadolu ve Güneydoğu hedef alınabilir. Bu bölgelerde yapılan turistik aktivitelerde havaalanı teşvikleri ön plana çıkabilir. Tokat, Sivas, Diyarbakır gibi havalimanlarına inen charter uçaklarına teşvik sağlanabilir. Sağlık turizminde olduğu gibi tanıtım katkı payı, eko turizm ve gastronomi turizmi yapan acentelerin belirlenmiş bölgelerdeki konaklama faturalarını ibra edebilme halinde iş hacmini daha da genişletmesi için önerilebilir.

Bu bahsi geçen üç başlıkta çalışmalar sürdürülüp olumlu sonuçlar alınırsa, kısa sürede hedef aldığımız yıllık turizm geliri olan 70 Milyar Dolar’ı geçerek, 100 Milyar Dolar’a kısa bir sürede ulaşıp, turizmi ülkemizde 12 ayda 81 ile yayar ve ülke çapındaki turizm çalışanlarına 12 ay iş imkanı sunmuş olacağımız kanaatindeyim.

Tüm turizm camiasına saygı ve sevgilerimi sunar, başarılı bir turizm sezonu dilerim’’

Yorumlar
Trabzon
01 Haziran 2023, Perşembe 10:50
Herkesten önce Turist rehberlerinin yeşil pasaporta ihtiyacı var.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha