TravelShop’tan Kuzey Kıbrıs turizmine büyük destek

TravelShop’tan Kuzey Kıbrıs turizmine büyük destek
15 Mayıs 2019, 17:02
30 farklı ülkeden 100’e yakın tur operatörüyle Kıbrıs’a çıkarma yapan TravelShop, düzenlediği B2B workshop’u başarıyla tamamladı.

TravelShop Turkey ile Akmina Travel’ın işbirliğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen B2B workshop başarıyla tamamlandı. Cratos Premium Hotel’de gerçekleşen organizasyona 30 farklı ülkeden 100’e yakın tur operatörü katıldı.

“Kıbrıs turizmine katkı sağlamaktan gurur duyuyorum”

Kuzey Kıbrıs’ta turizm organizasyonu yapmanın ticari hedeflerin ötesinde ayrı bir anlam taşıdığını ifade eden TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender, “Kuzey Kıbrıs turizmine destek veriyor olmaktan dolayı ayrıca bir mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi.

“Amacımız Kuzey Kıbrıs’ın turizmdeki payını artırmak”

TravelShop Turkey olarak bugüne kadar Hindistan, Avustralya, Filipinler, Güney Afrika ve Balkanlar olmak üzere 20’den fazla ülkede B2B workshoplar düzenlediklerini hatırlatan Murtaza Kalender, “Burada olma amacımız Kuzey Kıbrıs’ın turizm pastasından aldığı payı artırmak ve dünya turizm pazarında hak ettiği yere ulaşmasına yardımcı olmak” diye konuştu.

“Potansiyel var”

Kuzey Kıbrıs’a gelen 1 milyon civarındaki turist sayısının kısa sürede 2 milyona çıkabileceğini anlatan Murtaza Kalender, “Çünkü Kıbrıs’ta bu potansiyel var. Adanın doğal güzelliklerinin yanında tarihi ve kültürel ürünleri de buna müsait” diye konuştu.

“Kıbrıs yeni ürünler geliştirerek yoluna devam etmeli”

Kıbrıs turizminin deniz, casino ve eğlence ekseninde bugünlere geldiğini ve artık yeni ürünler geliştirerek yoluna devam etmesi gerektiğini savunan Murtaza Kalender sözlerine şöyle devam etti: “Kıbrıs’ta düğünler yapabiliriz. Büyük MICE gruplarını getirebiliriz. Bunları yapacak potansiyel ve altyapı var. Bu sayede adadaki turizmi de sezonluk olmaktan kurtararak 12 aya yayabiliriz”.

TravelShop Turkey Genel Müdürü Murtaza Kalender


“Ben değil biz demek istiyoruz”

Organizasyon kapsamında 100’e yakın tur operatörünü Kuzey Kıbrıs’a getirdiklerini yineleyen Murtaza Kalender, “Bu tur operatörlerini sadece bizimle iş yapsınlar diye getirmedik. Organizasyonumuz Kıbrıs’taki diğer turizm şirketlerine de açık. Hatta rakiplerimiz de bizim organizasyonlarımıza gönül rahatlığıyla katılabilir. Söz konusu ülke turizmi ve milli çıkarlar olduğunda ben değil, biz demek gerekiyor” dedi.

“Destinasyona ve hedeflere uygun şirketleri davet ediyoruz”

TravelShop Turkey’in sisteminde yer alan turizm şirketlerinin 5 milyar Euroluk bir ekonomik büyüklüğü temsil ettiğini anlatan Murtaza Kalender, organizasyonun niteliği ve hedefine uygun şirketleri özellikle davet ettiklerinin altını çizdi. Kıbrıs’ta yaptıkları organizasyona özellikle düğün ve MICE organizatörlerini davet ettiklerini vurgulayan Murtaza Kalender, bu segmentlerde atılacak adımların ada turizmine hızlı geri dönüşler sağlayacağını söyledi.

“Güç birliği yapabilirsek başarılı oluruz”

Kuzey Kıbrıs’ta yaptıkları etkinliği, önümüzdeki yıllarda da devam ettirme arzusu içinde olduklarını ifade eden Murtaza Kalender, “Fakat bu sadece TravelShop Turkey ve Akmina Travel’ın gücüyle olabilecek bir şey değil. Kuzey Kıbrıs Devlet yöneticilerinin ve yerel STK’ların da organizasyona destek olması gerekir. Turizm Bakanlığı, havayolu şirketleri ve STK’lar bir arada olursak daha hızlı yol alıp etkili çalışmalara imza atacağımızı tahmin ediyorum” diye konuştu.

“Güvensiz diye gelmek istemeyen turizmciler oldu”

Organizasyonu gerçekleştirirken yaşadıkları zorluklara da değinen Murtaza Kalender konuşmasına şöyle devam etti: “Buranın işgal altında olan güvensiz bir bölge olduğunu zannederek gelmek istemeyen turizmcilerle karşılaştık. Bu olay bile tanıtımda ne kadar eksik kaldığımızın göstergesi. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ı tanıtmak için daha fazla çaba sarf etmemiz gerekiyor”.

“Gelecek yıl daha fazla turizmci getireceğiz”

Yaptıkları organizasyonun workshop ile sınırlı olmadığının altını çizen Murtaza Kalender, aynı zamanda bölgeyi tanıttıklarını belirterek, önümüzdeki yıl daha fazla kişiyi davet etmeyi planladıklarını söyledi.

“Sorunlar çözülürse biz üzerimize düşeni yaparız”

Kuzey Kıbrıs’ta turizmin önündeki temel sorunların ulaşım ve yatak kapasitesi olduğunu söyleyen Murtaza Kalender, sözlerine şöyle devam etti: “Kıbrıs Hükümeti de yardımcı olur ise biz 5 yıl içinde turist sayısını iki milyonun üzerine çıkarırız. Otel yatırımları artırılıp, ulaşım sorunu da aşılırsa, biz üzerimize düşeni yaparız.”

“Ulaştığımız başarı, önümüze yeni hedefler koydu”

TravelShop Turkey’in gelecek organizasyonları ve hedefleri hakkında da bilgi veren Murtaza Kalender sözlerini şöyle tamamladı: “Önümüzdeki günlerde Tokat’ta gastronomi ve ekoloji konulu bir etkinlik yapacağız. Bu organizasyonu eğitim turlarıyla da entegre etmeyip planlıyoruz.

Organizasyonlarımıza dünyanın farklı köşelerinde turizm profesyonelleri katılıyor. Gördüğümüz ilgi karşısında büyük mutluluk duyuyorum.

Diğer yandan yaptığımız işleri uluslararası platformlarda tanıtmaya devam edeceğiz. Hedeflerimize ulaştık, Fakat elde ettiğimiz başarılar önümüze yeni hedefler koydu. Yeni hedeflere de hep birlikte kararlılık ve azimle yürümeye devam edeceğiz.”

Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı


İsmail Abidin: Her şeye rağmen büyüyoruz

Organizasyona ev sahipliği yapan Akmina Travel Yönetim Kurulu Başkanı ve Cratos Otel’in kurucu ortağı İsmail Abidin, TravelShop’la yaptıkları işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ana faaliyet alanlarının seyahat acentacılığı olduğunu belirten İsmail Abidin, şirket olarak bugüne kadar Kuzey Kıbrıs’ta birçok ilke imza attıklarını söyledi.

Kıbrıs’ta turizmin bugünlere devlet desteğiyle geldiğini anlatan İsmail Abidin, son yıllarda bu desteğin azalmaya başladığını dile getirdi.

Kıbrıs’ta turizmin önünde bir takım engeller olduğuna değinen İsmail Abidin, sözlerine şöyle devam etti: “Ulaşım konusunda önemli sorunlarımız var. Ciddi ambargolar gören bir ülkeyiz. Uluslararası etkinliklerde Rum ve Yunan lobisi tarafından önümüze engeller çıkarılıyor. Dolayısıyla Kuzey Kıbrıslı turizmciler olarak biz maça 1-0 geriden başlıyoruz aslında.”

Tüm engellemelere rağmen Kuzey Kıbrıs’ta turizmin gelişmeye devam ettiğini söyleyen İsmail Abidin, ambargoların aşılması halinde çok daha iyi bir seviyeye ulaşılabileceğini belirterek, “9000 yıllık tarihimiz, doğamız ve plajlarımız var. Yabancı turist ülkesinde bulmadığı kalitede tatili uygun fiyatlarla satın alabiliyor. Pazar, ürün, müşteri çeşitliliğini geliştirmek için de gerekli adımları atmaya başladık. TravelShop’la yaptığımız işbirliğini de bu anlamda atılmış önemli bir adım olarak görüyorum” diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha