Trabzon Uzungöl'de yıkım kararına tepki

Trabzon Uzungöl'de yıkım kararına tepki
04 Ekim 2019, 09:26
Dünyaca ünlü turizm merkezi Trabzon Uzungöl'de, imar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapının yıkımına 5 Ekim günü başlanacak. Yıkıma karşı çıkan Uzungöl Platformu üyeleri, işletme sahipleriyle birlikte basın açıklaması yaptı.

Yıkım kararı, son dönemde, Körfez ülkelerinden gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği, otel, apart otel, pansiyon ve iş yeri sahipleri ile konut sahiplerine, Çaykara Belediyesi'nce yollanan tebligatlar ile bildirildi.

Yıkıma karşı çıkan Uzungöl Platformu üyeleri, işletme sahipleriyle birlikte basın açıklaması yaptı. Yıkım kararının durdurulmasını ve bölge için kalıcı imar uygulaması başlatılmasını isteyen yaklaşık 200 kişilik grup adına konuşan Uğur Çiçek, " Uzungöl’de imar planı bulunmamasına rağmen Uzungöl insanı, kendi tapulu arazisi içerisinde, imkanları ölçüsünde, doğaya zarar vermeden kendi evini ya da tesisini inşa ederek, turizme hizmet sunmaya başlamıştır. 2019 yılının ilk 8 ayı dikkate alındığında, plaka tanıma sistemine göre Uzungöl’e 782 bin araş girişi yapılmış,3 milyon 128 bin turist ülke turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl’ü ziyaret etmiştir." diye konuştu.

Çarpıklığı düzeltmeye hazırız

Bölge için uygulanabilir imar planı düzenlemesi getirilmesi önerisinde bulunan ve çarpık yapılaşmanın düzeltilmesi için hazır olduklarını kaydeden Çiçek, şöyle devam etti: "Uzungöl halkı olarak imar planı ortaya konulduktan sonra fiziki görünüm olarak Uzungöl'ün ismine hiç yakışmayan çarpık görünümlü yapıların düzeltilmelerinin çok kolay olduğunu da rahatlıkla görmekteyiz. Ve de bu çarpıklığı düzeltmeye hazırız. En büyük özlemimiz, yetkililerimiz tarafından Uzungöl’ü koruyacak olan hem de insanlarımızın ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan uygulanabilir bir imar planının bir an önce halkımızın önüne konulmasıdır."

Yorumlar
Ismail yazici
06 Ekim 2019, Pazar 09:05
Okadar mağdur olan kişilere var Ne demeli haksız yere Arazileri alınması ve sahte tapular yapılması ne demeli açaba
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha