Topkapı Sarayı el değiştirdi

Topkapı Sarayı el değiştirdi
06 Eylül 2019, 08:16
Kültür Bakanlığı'na bağlı olan Topkapı Sarayı, Cumhurbaşkanlığı'na bağlı Milli Saraylar İdaresi Başkanlığına bağlandı. Buna göre; Topkapı Sarayı'nın çalışanları dahil olmak üzere tüm işleri Cumhurbaşkanlığı'na devredildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca, Topkapı Sarayı’nın yönetim, restorasyon, tanıtım hizmetleri de dahil olmak üzere tüm hizmetleri Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’na devredildi.

Kararnameyle, Topkapı Sarayı’nın bütün varlıklarının, çalışanlarının, sözleşmeler uyarınca yapılmakta olan restorasyon işlerine ilişkin bütün işlerin Milli Saraylar Başkanlığına, başka bir işleme gerek kalmaksızın devredilmesi öngörülüyor.

Milli Saraylar, Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştı

Dolmabahçe ve Beylerbeyi Sarayları, Ihlamur Kasrı, Florya Atatürk Deniz Köşkü, Beykoz Kasrı gibi pek çok tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Milli Saraylar Temmuz 2018'de Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Cumhurbaşkanlığı’na bağlanarak adı ‘Millî Saraylar İdaresi Başkanlığı’ olarak değiştirilmişti.

Topkapı Sarayı Giriş ücreti zamlanmıştı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, geçtiğimiz temmuz ayında müze giriş ücretlerine yüzde 20 zam yapmıştı. Buna göre; Topkapı Sarayı’na giriş ücreti 60 TL’den 72 TL’ye, Harem’e giriş ücreti 35 TL’den 42 TL’ye, Aya irini Anıtı’nın ücreti ise 30 TL’den 36 TL’ye yükselmişti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha