THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı istifa ediyor

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı istifa ediyor
26 Ocak 2022, 22:35
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın istifa ettiği ve kararını 27 Ocak Perşembe günü açıklayacağı öğrenildi. Aycı'nın yerine gelecek isminde belli olduğu iddia edildi.

5-6 Ocak haftasında Kazakistan'da meydana gelen olaylarda, diğer çalışanları Almatı'da bırakıp kargo uçağı ile Türkiye'ye dönmesiyle eleştirilen Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın istifa ettiği ve kararını yarın açıklayacağı öğrenildi. Aycı'nın yanı sıra THY Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Muzaffer Akpınar'ın da görevinden istifa edeceği öne sürüldü.

'Ahmet Bolat gelecek' iddiası!

İlker Aycı’nın yerine THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Bolat'ın göreve getirileceği belirtiliyor.

Ali Kıdık: İstifa ettirildi, başka isimlerde istifa etmeli

Gelişmeyle ilgili ilk haberi paylaşan İYİ Parti İBB Meclis üyesi Ali Kıdık, Aycı’nın istifa ettirildiğini, bu istifanın yeterli olmadığını, başka isimlerin de istifa etmesi gerektiğini savundu.

Kazakistan'dan kargo uçağıyla dönmesi eleştirilmişti

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, ocak ayının başında Kazakistan'da akaryakıt fiyatlarına zam yapılmasının ardından başlayan ve hükümetin devrilmesinin ardından da devam eden protestolar nedeniyle mahsur kalmıştı. Kargo uçağı ile eşi ile birlikte Türkiye'ye geri dönen Aycı'nın ekip arkadaşlarını geride bırakması eleştirilere neden olmuştu.

Aycı, CNN Türk’te katıldığı programda Kazakistan’daki olayların orada bulunduğu sırada patlak verdiğini anımsatarak kargo uçağına ekibinden ayrı binmesi ile ilgili eleştirilere “Biz oradayken de güvenliğe azami oranda riayet ettiler. Hem Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun hem Sadi Şener'in girişimleriyle izin aldılar. Dediler ki, 'Ekibinizi daha sonra göndereceğiz. Sizi şimdi gönderelim. Sizin orada olmanız Haber sayısını artırmaya başladı. Söz veriyoruz ekibiniz de daha sonra gelecek.' Kargo uçağında da 4 koltuk vardı. Bir an önce ben de krize müdahil olmak için ülkeme döndüm” yanıtını vermişti.

İlker Aycı kimdir?

Aycı, 1994 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde danışmanı oldu, AKP İstanbul İl Başkan yardımcılığı yaptı. 2005 yılından itibaren önce Başak Sigorta, sonra Güneş Sigorta Genel Müdürlüğüne atandı. Erdoğan’ın Pınarhisar Cezaevi'nde kaldığı dönemde yakınındaki isim olduğunu birçok yerde dile getiren Aycı, 2011 yılında ise Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığına atandı.

İngilizce ve Rusça bilen İlker Aycı, 2015 yılından bu yana Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Aycı Kasım 2018'de spor spikeri Tuğçe Saatman ile evlendi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha