THY Rusya'nın istediğini yaptı

THY Rusya'nın istediğini yaptı
24 Nisan 2024, 08:36
Rusya'dan gelen yoğun şikayetler üzerine Türk Hava Yolları, Türkiye üzerinden transit olarak Latin Amerika'ya seyahat eden Ruslar için geçeri uyarı notunu bir notu Rusçaya çevirdi.

Rusya'dan gelen yoğun şikayetler üzerine Türk Hava Yolları, Türkiye üzerinden transit olarak Latin Amerika'ya seyahat eden Ruslar için geçeri uyarı notunu bir notu Rusçaya çevirdi.

RBC'nın aktardığına göre Türk havayolu şirketi Türk Hava Yolları, uyarı bilgisinin İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanmasından yaklaşık iki ay sonra Latin Amerika'ya seyahat eden yolcular için Rusça bilgi vermeye başladı.

Açıklamada Karakas (Venezuela), Mexico City ve Cancun (Meksika), Bogota (Kolombiya), Havana (Küba) ve Sao Paulo (Brezilya) havalimanlarına yapılan uçuşlarda yolculara uygulanabilecek ek talepler listeliyor.

Moskovski Komsomolets gazetesi haberi, "THY Rus yolculara lütufta bulundu" ironik başlığıyla duyurdu.

Öte yandan Rusya'da devlet başkanlığına bağlı İnsan Hakları Konseyi, THY'nin bazı uçuşlara Rusyalı yolcuları almamasıyla ilgili olarak Türk büyükelçiliğine başvuruda bulundu. Konseyden yapılan açıklamaya göre Büyükelçi Tanju Bilgiç'e yapılan başvuruda "THY'nin Rusya vatandaşlarına karşı Rusofob nitelikte ve kaba davranışlarda bulunulduğundan endişe edildiği" dile getirildi.

Bu arada Rusya'nın Meksika Büyükelçiliği basın sözcüsü Andrey Zemski, RIA Novosti'ye verdiği röportajda, diplomatik misyonun Rusların Latin Amerika'ya uçuşunun engellendiği vakalarından haberdar olduğunu ve Meksikalı yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi. Zemski, "Meksika genel olarak, birçok insanın burayı geçiş ülkesi olarak kullanması da dahil olmak üzere, ülkede kötüleşen göç sorunu nedeniyle yabancılar için daha sıkı sınır kontrolünü gerekli görüyor" dedi.

ABD Gümrük ve Sınır Koruma kurumu verilerine göre, geçen yıl 2,8 milyondan fazla insan Meksika sınırını geçerek ABD'ye yasa dışı giriş yaptı. Bu, ülke tarihinde rekor oldu. Fox News'e göre yalnızca Aralık 2023'te Meksika'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne giren yasa dışı göçmenlerin sayısı 300 bin kişiyi aştı.

Kommersant'ın haberine göre THY'nin Rusları İstanbul'dan transferle Latin Amerika'ya taşımayı reddetmesi, Rus turistlerin aktarma noktası olarak BAE, Orta Asya veya Küba bağlantılarını tercih etmeye zorlamaya başladı. Uzmanlar, bunun Rusya'dan Meksika'ya turist akışında yüzde 30-40 oranında azaltacağını tahmin ediyor.

Yorumlar
Ali Can
25 Nisan 2024, Perşembe 03:18
Tabii...katil İsrail ve onun sahibi medeni!! haçlılar varken, Ruslara hakkını vermemek lazım...hem de insanlık adına...??
İrem Örs
25 Nisan 2024, Perşembe 12:23
Thy, ne zamandır ABD baskısı altında uçuşlarını düzenliyor?
Sinan dee
24 Nisan 2024, Çarşamba 02:39
Bence bu Ruslara yağmurlu havada bile su vermek bile fazla
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha