THY’nin karlılığı neden düştü?

THY’nin karlılığı neden düştü?
10 Ağustos 2019, 22:31
THY’nin 2019 yılının ikinci çeyreğinde net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 düşüşle 133 milyon lira oldu. Şirketin kârının yüksek düşüşünde İstanbul Havalimanı’na taşınmanın etkisinin olduğu iddia edildi.

Türk Hava Yolları ikinci çeyrek net kârı, İstanbul Havalimanı’na taşınmanın da etkisiyle yaşanan zayıf operasyonel kârlılık ve artan maliyetlerin etkisiyle geçen yıl aynı döneme göre yüzde 70 düşüşle 133 milyon lira oldu. Şirketin ikinci çeyrekte elde ettiği vergi gelirleri net kârı destekledi. Son finansal sonuçlarına göre, toplam hasılat yüzde 35 artışla 18.7 milyar lira olarak gerçekleşti.

THY’nin net karlılığındaki düşüşe gerekçe olarak İstanbul Havalimanı’na taşınma sonrası yaşanan zayıf talep ve artan maliyet baskısı gösterildi.

Oyak Yatırım’dan yapılan değerlendirmede, İstanbul Havalimanı’na taşınmanın gerçekleştiği söz konusu çeyrekte yaşanan zayıf talep ve artan maliyet baskısına dikkat çekilirken; Ziraat Yatırım’ın notunda da, şirketin brüt kârının maliyetlerdeki yüksek artışın etkisiyle gerilediği, operasyonel giderlerin de arttığı belirtildi. Faiz giderleri ve kur etkisiyle finansman tarafında da 460 milyon TL gider kaydedildiği belirtilen Ziraat Yatırım’ın değerlendirmesinde, “Tüm bunlara bağlı olarak vergi öncesi zarar 209 milyon TL olurken, 342 milyon TL’lik vergi geliri sonrası 133 milyon lira TL net dönem karı açıklanmıştır” denildi. İkinci çeyrekte dolar bazında operasyonel giderler yüzde 9 artarken; gelirler ise yüzde yüzde 0.1 artış kaydetti. Şirketin net operasyonel kârı ise yüzde 96.3 düşüşle 10 milyon dolara geriledi.

Etiketler:THY Havayolları
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha