THY için flaş iddia!

THY için flaş iddia!
03 Ekim 2020, 10:19
Koronavirüs salgınından büyük darbe alan Türk Hava Yolları ( THY) için flaş bir iddia ortaya atıldı.

Türkiye Varlık Fonu (TVF) 'nun koronavirüs salgınından etkilenen ve bu süreçte gelirleri darbe alan Türk Hava Yolları ( THY) ile bir sermaye desteği ya da finansman sağlanması programı için görüşmeler yürüttüğü iddia edildi.

Kurtarma programının yöntemiyle ilgili görüşmeler sürüyor

Konuya yakın kaynaklar ve üst düzey yetkililerin Reuters'a verdiği bilgiye göre sermaye desteği ya da finansman sağlama şeklinde olabilecek yöntemler üzerinde Türkiye Varlık Fonu ile çalışılıyor. Kaynakların verdiği bilgiye göre, kurtarma programının yöntemi ile ilgili görüşmeler sürüyor ancak hangi yöntemin kullanacağı ve programın tutarı henüz netleşmedi.

İkinci çeyrekte 2.23 milyar lira zarar etmişti

TVF konuyla ilgili yorum yapmadı, haberin yazıldığı sırada THY'den bir cevap gelmedi. Koronavirüs salgını nedeniyle seyahatlerin durması THY bilançosuna darbe vurdu. Şirket ikinci çeyrekte 2.23 milyar lira zarar etti. Maliyetleri düşürmeye çalışan THY, Ağustos ayında Hava-İş Sendikası ile 2021 sonuna kadar çalışan ücretlerinde %30-50 arası indirim konusunda anlaşma sağladı.

'THY'nin kurtarma programına ihtiyacı var'

Konuya yakın bir kaynak son dönemde Türkiye Varlık Fonu ile THY'nin bir kurtarma programı üzerinde görüşmelerini yoğunlaştırdığını belirterek, "TVF yaz aylarında Türkiye'deki ulaşım ve turizm ağırlıklı olmak üzere büyük zordaki şirketlere destek olmak için bir çalışma yaptı. THY'nin de bir kurtarma programına ihtiyacı olduğu çok açık. Bu bir sermaye desteği de olabilir, finansman desteği de olabilir" dedi.

Türkiye Varlık Fonu toplam 1.4 milyar TL sermayesi bulunan THY'de yüzde 49.12 paya sahip.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha