THY'den o iddiaya yalanlama!

THY'den o iddiaya yalanlama!
10 Kasım 2021, 15:33
Polonya ile Belarus sınırında krize neden olan göçmenlerle ilgili haberlere konu olan Türk Hava Yolları (THY), iddiaları yalanladı.

THY yasadışı göçmen taşıdığı iddiasını yalanladı. THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, "Ortaklığımız, dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği uçuşlarda uluslararası otoriteler ile iş birliği içerisinde, tüm güvenlik hassasiyetlerini dikkate almakta ve operasyonlarını bu ölçüde gerçekleştirmektedir. Medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunarız." ifadelerine yer verildi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Polonya-Belarus sınırındaki devam eden mülteci krizi nedeniyle Belarus ve Belarus havayollarına karşı ek yaptırımlar çağrısında bulundu.

Belarus'un yanı sıra Rusya ve Türkiye de artan şekilde krizin odak noktası haline gelmeye başlıyor.

Cham Wings, internet sitesinde yer alan bilgilere göre İran, Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve İstanbul'da uluslararası ofisleri olan özel bir Suriye havayolu şirketi.

Resmi internet sitesine göre Belarus'un Minsk kentinde de iki iletişim adresi bulunduran şirketin artık düzenli olarak Belarus'a uçtuğu belirtiliyor.

Alman medyasına göre Cham Wings geçmişte Rus özel kuvvetlerini Suriye'ye uçurmuştu.

Rusya'nın çoğu zaman operasyonlar için özel havayolu kullandığı biliniyor.

Giriş kısıtlamaları biçimindeki havacılık yaptırımlarına Türkiye'nin de dahil edilebileceği konuşuluyor. Üst düzey AB siyasilerine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mevcut krize dahil oluyor.

Alman Hristiyan Demokrat parlamenter Manfred Weber, Ankara'ya net bir mesaj verilmesi çağrısında bulunarak, "Erdoğan Türkiye'den Belarus'a çok sayıda göçmen uçuşu yaparak AB'ye şantaj yapmaya kalkarsa, buna net bir yanıt verilmesi gerekli." diye uyardı.

Weber, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ayrıca "AB'nin dış sınırları güçlü olmadığı sürece Lukaşenko da, Erdoğan gibi Avrupa'ya şantaj yapacak. Bir an önce Belarus'a yönelik yaptırımları genişletmemiz gerekiyor. Buna kişi ve kuruluşları da ekleyerek" diyerek tepkisini dile getirdi.(Euronews)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha