THY'de peş peşe istifalar!

THY'de peş peşe istifalar!
11 Ağustos 2020, 16:06
Türk Hava Yolları(THY)'de bugün mesai bitiminde peş peşe istifa haberleri geldi.

Türk Hava Yolları (THY) sendika üyesi olmayan çalışanlarla ilgili yeni ücret düzenlemesini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Personele verilen süre bugün mesai bitiminde dolarken şirketten istifa haberleri gelmeye başladı.

THY tarafından kapsam dışı personele sunulan ve 1 Ağustos 2020'den itibaren geçerli olacağı belirtilen sözleşme için 11 Ağustos 2020 mesai bitimine kadar süre verilmişti. Verilen tarih içerisinde çalışanların yeni ücret tarifesini kabul edip etmediğini bildirmesi istendi.

Yeni düzenlemeyle birlikte ücretlerde ciddi bir kayıp oluşurken 2021 yılın sonuna kadar da ikramiye ödenmeyeceği personele duyuruldu.

Müdürler dahil 100'e yakın çalışan istifasını sundu

Sözleşmeye imza atmayan çok sayıda çalışan istifa kararı aldı. Aralarında Uçuş Operasyon Çözümleri Müdürü Murat Gökten, Dijital İş Geliştirme Müdürü Şeyda Tartar'ın da bulunduğu bazı müdürlerle birlikte 100'e yakın çalışan istifasını sundu.

İstifaların önemli bir bölümünü THY'nin en kritik departmanlarından biri olan Bilişim Teknolojileri Departmanı'nda (IT) yaşanması dijital altyapı açısında büyük bir kayıp olarak değerlendiriliyor. THY'nin internetten bilet satış ve ekip planlama sistemi dahil bütün dijital altyapısını ve siber güvenliğini sağlayan departmandaki deneyimli isimlerin ayrılmasının birçok riski de beraberinde getirebileceği iddia edildi.

THY'nin kokpitten sonra yerdeki beyni olarak ifade edilen bilişim departmanındaki ayrılıkların yerinin nasıl doldurulacağı ise şimdilik soru işareti olarak duruyor.

THY'den ayrılan birçok ismin bankalar dahil olmak üzere teknoloji şirketlerinde daha iyi şartlarda iş fırsatı bulduklarına da dikkat çekildi. THY'nin pandemi döneminde uzaktan erişim ve otomasyon sistemlerini başarılı bir şekilde yöneten ve neredeyse diğer çalışanların büyük bir bölümü izindeyken gece gündüz çalışan IT departmanındaki personelin övgü bekledikleri dönemde işten ayrılmaya zorlandıkları için THY yönetimine kırgın oldukları ifade edildi. (Airporthaber)

Etiketler:THY istifa
Yorumlar
Korhan
12 Ağustos 2020, Çarşamba 06:56
Ne IT danışmanıymış bir problemi 5 günde çözüyorlar bir sorunu 4 haftadır çözülmüyor onların yaptığını sokaktan gelen bir IT de yapardı ne katmışlar thy ye sadece internette ucuz bilet satalım o kadar BENCE THY ÇOK DAHA İYI IT DANIŞMANLARINI HAKEDİYOR birde call Center deki müşteri temsilcilerini elden geçirseler çok iyi olacak
Gökhan
11 Ağustos 2020, Salı 04:28
Sonun başlangıcı Herkes ayaga kalksın ve alkışlansın lütfen
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha