THY biyoyakıtla ilk uçuşunu Paris'e yaptı

THY biyoyakıtla ilk uçuşunu Paris'e yaptı
03 Şubat 2022, 09:12
Türk Hava Yolları (THY) küresel sera gazı salınımının azaltılmasına katkı sunmak için uçuşlarında çevreci yakıt kullanmaya başladı.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, "Çevreci yakıt vizyonumuz, uçaklarımızda çevreci yakıt kullanmaktan çok daha fazlasını kapsıyor. Hedefimiz bu yakıtı kullanmanın ötesinde üretmek" dedi. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen uçak yakıtı ilk kez TK1823 sefer sayılı İstanbul Havalimanı- Paris uçuşunda kullanıldı.

Sabah'tan Cevdet Özdemir'in haberine göre, bu rotada haftada bir gün kullanılacak biyo yakıtın yakın zamanda farklı uçuşlarla yaygın kullanımı hedefleniyor. Bunun THY'nin çevreyi korumaya yönelik ilk çalışması olmadığına işaret eden Bolat, şunları kaydetti: "Ortalama yaşı 8.5 olan ve toplamda 371 uçaktan oluşan filomuz, Avrupa'nın en gençlerinden biri. Uçuş ağımızı ve filomuzu genişletirken olumsuz çevresel etkilerimizi en aza indirmeyi ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz."

Ahmet Bolat, THY filosuna 2023'e kadar katılacak yeni nesil ve çevre dostu uçakların karbon emisyonu ve gürültü seviyesi azaltma hedeflerine ulaşmalarına katkı sağlayacağını ifade etti. Turkish Fuel Services (TFS) Akaryakıt Hizmetleri CEO'su Hüseyin Aslanoğlu ise Türk havacılığı açısından biyojet kullanımı kadar üretiminin de stratejik önem arz ettiğini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha