THY Başkanı Aycı'dan rakiplere sert tepki

THY Başkanı Aycı'dan rakiplere sert tepki
23 Ekim 2019, 07:41
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, rakip havayolu şirketlerine iç hat uçuşlarıyla ilgili tepki gösterdi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı basın mensuplarıyla bir araya gelerek değerlendirmelerde bulundu. Rakip havayolu şirketlerinin iç hat uçuş gelirleri az diye son dönemde dış hatlara yöneldiğini belirten Aycı, " THY hiç bir zaman "Biz en karlı hatlara uçalım" diyen bir şirket değildir, uçaklarımızı iç hatlardan çekmedik, sayısını azaltmadık. Max krizi yaşamayan şirketlerin iç hatlardan neden uçaklarını çektiklerini açıklamasını bekliyorum" diye konuştu.

Meclis'in bile sorgulaması lazım

Regülatörlerin bu konuda düzenleme yapmasını umduğunu ifade eden Aycı, " X, Y, Z şirketlerinin iç hatlardan neden uçaklarını çektiğini bugün Meclis'in bile sorgulaması lazım. Filosunda hiç Max’i olmayan şirketlerin iç hatlarda birçok şehire uçmamasına biz şirket olarak sessiz kalamayız. Benim THY olarak bunu dile getirmem lazım. Anadolu’daki vatandaşlarımızın sorunlarını gidermesi açısından bu çok önemli bir durum." diye konuştu.

Yeni tavan fiyat düşük kalabilir

İç hat biletlerinde tavan fiyatın 352 liradan 450 liraya çıkarılmasıyla ilgili tartışmaları değerlendiren Aycı, " Şu anki tavan fiyat tek yönde iç hat için 450 lira. Giderlerimizin önemli bir bölümü dövizle olduğu için bu rakam 2020’de düşük kalabilir. Bu sektörün karlılığı her zaman tek hanelidir. TL kazanıp yakıt, uçak alımı ve havalimanı giderlerini dövizle ödeyince bu karlılık da fazla yönetilebilir olmuyor." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha