Thomas Cook'un gelirleri yüzde 5 oranında arttı

Thomas Cook'un gelirleri yüzde 5 oranında arttı
17 Mayıs 2018, 12:30
Avrupa'nın ikinci en büyük turizm grubu Thomas Cook, özellikle Türkiye, Yunanistan ve Mısır'a olan güçlü taleple beraber bu yaz için yapılan rezervasyonlarda yüzde 13'lük bir artış açıkladı.

Özellikle Türkiye, Mısır, Tunus ve Fas için talep güçlü bir şekilde arttığının altı çizildi. Yunanistan’ın yine sezonun kazananlarından biri olduğu ve İtalya ile Avusturya için geçen seneye oranla çok daha fazla rezervasyon yapıldığı belirtildi.

Açıklanan verilere göre, altı aylık dönemde Thomas Cook'un gelirleri yüzde 5 oranında artarak 3 milyar 227 milyon pound (3.7 milyar euro) oldu. Gelir artışında Mısır ve uzak mesafe destinasyonlara olan talepteki yükselişin önemli rol oynadığı söylendi.

İşte açıklamadan önemli notlar:

Kuzey Avrupa için yapılan rezervasyonlar yüzde 7, ortalama satış fiyatı ise yüzde 5 arttı.

Birleşik Krallık tur operatörü rezervasyonları yüzde 4 oranında artarken, marjlardaki baskıya rağmen yüzde 6'lık bir fiyat artışı gerçekleşti.

Yüzde 10 kapasite artışı ve kısa mesafelere olan güçlü talep sonrasında yüzde 18 oranında artış ve ortalama satış fiyatlarının yüzde 2 oranında artmasıyla birlikte yaz mevsimine güçlü bir giriş yaptı.

Net borçlar 94 milyon pound azalarak 886 milyon pounda geriledi.

2017/18 kış programı beklentiler doğrultusunda kapatıldı. Genel Grup rezervasyonlarında Kanarya, Mısır ve Türkiye'ye olan talep yüzde 10 arttı. Ortalama satış fiyatları geniş bir şekilde yatay seyretti ve uzun mesafeden kısa / orta mesafeli yerlere olan karışımdaki değişimi yansıttı.

Kıta Avrupası tur işletmeciliği, yarıyılda iyi bir artış göstererek 1,256 milyon sterline çıktı ve mevsimsel zararı 49 milyona düşürdü.

Yaz tatili satışları İngiltere'de yüzde 4, kıta Avrupa'sında yüzde 2 ve Kuzey Avrupa'da yüzde 7 oranında arttı.

Cook, geçtiğimiz sonbaharda Hurricane Irma'nın ardından Meksika ve Karayipler'deki düşüşlerin telafi edilmesine yardımcı olan Mısır, Yunanistan ve Tunus'taki büyümeyle birlikte pek çok destinasyona yönelik talebin güçlü olduğunu belirtti.

Thomas Cook CEO'su Peter Fankhauser şunları söyledi: "Thomas Cook, yılın ilk altı ayında, stratejik ilerlemeyle birlikte iyi finansal sonuçlar sağlandı. Geçtiğimiz iki yıl içinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, yüzde 5'lik bir gelir artışı ve bolca rezervasyon getirdi.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha