Thomas Cook'tan doğan boşluk nasıl doldurulacak?

Thomas Cook'tan doğan boşluk nasıl doldurulacak?
27 Eylül 2019, 11:23
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Türkiye'nin 2023 Turizm Stratejisi'ni açıkladı. Ersoy, konuşmasında Thomas Cook'un iflası sonrasında alacakları tedbirler ve hava yolu şirketlerinin yapacağı kapasite artışlarıyla ilgili bilgiler verdi.

Thomas Cook sonrası dönem ve aldıkları tedbirler hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy şunları söyledi: “Sektör endişe duyuyor ama biz Bakanlık olarak endişe duymuyoruz. Ne dünya eski dünya ne de Türkiye eski Türkiye. Doğan boşluğu iki şekilde doldurursunuz. Yeni oyuncuların girmesini ve mevcutlarının operasyon kapasitesini artırmalarını sağlarsınız.”

“Kimse panik yapmasın”

Thomas Cook’un iflasıyla eksilen kapasite için hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını anlatan Ersoy, bu konuda da şu bilgileri verdi:

EasyJet önümüzdeki sene Antalya, Bodrum ve Dalaman olmak üzere 700 bin koltuk, 350 bin kişilik ek kapasite koyacak. Salı günü Türkiye’ye geliyorlar. Biz de onların motivasyonunun artırmak için gerekeni yapacağız.

Jet2 ile de pazartesi günü Türkiye kapasitelerini ne kadar artıracaklarını konuşacağız. Ekim ayı itibariyle uçuş sayılarını artıracaklar. Ciddi kapasite artırmayı kabul ettiler.

Sunexpress ve THY ile de kapasite artışını konuştuk. Burada, özellikle Dalaman önemli. THY ve Sunexpress önümüzdeki sezon itibariyle Dalaman’a birer ek sefer koyacak.

British Airways'de önümüzdeki sezon haftalık sefer sayısını 6’ya çıkaracak. Onlarla da pazartesi detayları konuşacağız ve ne tür katkılar yapacağımızı kağıda dökeceğiz.

Kimse merak etmesin, panik yapmasın. Her türlü operasyonel yeteneğimiz var. Yapılması gerekenleri biliyoruz”

“Gecelik gelire odaklanmalıyız”

2023 turizm hedeflerini 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm geliri olarak revize ettiklerini hatırlatan Ersoy, kişi başı ortalama gelir hedefinin ise 867 dolar olduğunu söyledi.

Turizm gelirlerinde kişi başı gelirden ziyade kişi başı ortalama gecelik gelire odaklanması gerektiğini söyleyen Ersoy, “Gecelik harcamada da 2023 hedefimiz 86 dolar” dedi.

Turizmde yurt dışında yerleşik Türklerin de önemli bir yer tuttuğunu anlatan Ersoy, “Yurt dışı yerleşik 6,5 milyon civarında vatandaşımız var. Geliş sayılarının artmasına rağmen ortalama harcamalarında düşüş olduğunu görüyoruz. Bunun nedeninin de seyahat sayılarının artması fakat ortalama kalış sürelerinin kısalmasına bağlı olduğunu görüyoruz. Gecelik harcamaları 52 dolar sevisine düştü. Burada kalıp daha aşağıya düşmeyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Turizm sektörünün diğer bakanlıklar nezdinde de öncelikli hale geldiğini ifade eden Ersoy, Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtıma Ajansı hakkında bilgi verdi. Ajansın operasyonlarının yapacak kişilerin özel sektörden olacağını vurgulayan Ersoy, Ajans sayesinde tanıtım çeşitliliğinin sağlanacağını belirterek şöyle devam etti: “Bakanlığın tanıtıma 25 milyon dolar katkı taahhüdü olmasına rağmen bu taahhüdün üzerinde katkı vermeye devam edeceğiz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha