TGA’yı yönetemezseniz paranızla rezil olursunuz!

12 Haziran 2021, 20:45
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndaki görevden almalar, Turizm Meclisi’nde ele alındı. TGA’nın yönetimine sektörün ağırlığını koyması gerektiğini savunan turizm gazetecileri, “Aksi halde paranızla rezil olursunuz” dedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı tarafından yaptırılan ve kamuoyunda büyük tepki gören ‘aşılıyım, tadını çıkar’ filminin faturası, ajans çalışanı iki kişiye çıkarıldı. Bugüne kadar konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmayan TGA’da, uzun bir sessizliğin ardından Genel Müdür Yardımcısı Ertan Türkmen ve Pazarlama Müdürü Umut Kutlu, görevden alındı.

Yaşanan gelişmeyi Turizm Meclisi TV’de değerlendiren turizm gazetecileri, TGA’nın kriz yönetimindeki eksiklere ilişkin dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, gazeteci Cüneyt Özdemir’e yaptığı açıklama ile sorumluluğu TGA yönetimindeki sektör temsilcilerine attığını belirten Turizm Güncel Yazı İşleri Müdürü Savaş Daş, “İki kişiyi görevden alıyor, fakat kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmıyor. Biz bunu kazara öğreniyoruz. Burada imaj düzeltmeye dair bir şey de görünmüyor” dedi.

Savaş Daş: Bakanlık krizi yönetemiyor, sorumluluk almaktan kaçınıyor”

Bakanlığın kriz yönetmekte başarısız olduğunu ileri süren Savaş Daş, bu tür konularda kamuoyunu aydınlatmayan Bakanlığın sorumluluk almaktan kaçınan bir politika izlediğine dikkat çekti.

Yılmaz Keleş: Hatanın itirafı...

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın iletişim sorunu yaşadığını ileri süren Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş, “Bugüne kadar yapılan reklam filminin hatalı olduğuna dair hiçbir açıklama yapılmadı. İki kişinin görevden alınmış olması da hatanın kabul edildiği anlamına gelir” diye konuştu.

Hasan Arslan: TGA’da bakandan habersiz kuş uçmaz

Tanıtım filminin yayına girdiği süreçte TGA’nın yönetiminden çok sayıda kişiyle görüştüğünü anlatan Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan, “Hiç kimsenin haberi yoktu. Fakat TGA’da bakanın haberi olmadan kuş uçmaz. Her şeye bakan olur ver, bakan onay verir. Burada birileri yalan söylüyor. İki turizm çalışanın kurban seçilmesini büyük bir skandal olarak görüyorum” dedi.

Türkiye’nin tanıtımda başarısız olduğunu ifade eden Hasan Arslan, “Tanıtımda bir Mısır kadar bile olamadık” diyerek tepkisini gösterdi.

“Tanıtım Genel Müdürlüğü’nün kenara itilmesi hata”

Bakanlık bünyesindeki Tanıtma Genel Müdürlüğü’nde uzun yıllarda oluşan tecrübe ve birikimin TGA’nın kurulmasıyla kenara itildiğini savunan Yılmaz Keleş, “Yeniymiş gibi söylenen her şeyin Tanıtım Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları içinde olduğunu görürsünüz. Tanıtım faaliyetlerinde devamsızlık ve köksüzlük var. Yaşanan sıkıntılarda bunun da payı olduğunu düşünüyorum” dedi.

“TGA’nın normal bir sezonda ne yapıp yapamayacağına bakmamız lazım”

Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı’nın büyük hayallerle kurulduğunu, yaşanan krizler ve pandemi nedeniyle tam anlamıyla işlevinin test edilemediğini söyleyen Savaş Daş, “Normal bir sezonda turizme ne katacağını görüp ondan sonra eleştiri getirelim. Olaylara yaklaşımı krizi yönetişi ve bakan merkezli oluşuyla belli sorunları olduğu gözüküyor. Fakat bu model Türkiye turizmini bir yerlere de taşıyabilir, bekleyip göreceğiz” dedi.

Yorumlar
Özcan KILIÇ
13 Haziran 2021, Pazar 09:37
Yılların mücadeleleri ve çekilen çileler sonucu Türk turizminin ulaştığı tecrübe ve yüksek birikim itibariyle "TTGA yı normal sezonda görelim bakalım ona göre eleştirelim" yaklaşımı abesle iştigaldir. Türk turizmi deneme tahtası değildir! Bekleyip görülecek yaklaşımlarla Türk turizmi kazandığı tüm mevzileri kaybeder. Bu kadar iddialı bir ekiple TTGA başarılı olmak ZORUNDADIR. Kadro başarılı olacak derecede donanımlı görünüyor ya da bize öyle geliyor!? Türk turizminin TTGA için bir yıl bile kaybetme lüksü yoktur.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha