TGA'ya tepki: 50 milyon lira ödedik, karşılığında ne yapıldı?

TGA'ya tepki: 50 milyon lira ödedik, karşılığında ne yapıldı?
07 Ekim 2023, 09:35
Trabzon’da önceki gün turizm paydaşlarının katılımıyla Turizm Çalıştayı gerçekleştirildi. Trabzon Valiliği ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Bakanlığının organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığından bürokratların da katılımıyla gerçekleşen toplantıda TGA’ya tepki gösterildi.

Trabzon Valiliği ve Trabzon İl Kültür ve Turizm Bakanlığının organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığından bürokratların da katılımıyla gerçekleşen toplantıda Trabzon turizmi için yapılan çalışmalar, durum tespiti ve sektör temsilcilerinin talebi masaya yatırıldı.

Toplantıda İl Kültür ve Turizm Müdürü Tamer Erdoğan’ın turizmle ilgili yaptığı sunumun ardından Trabzon’dan milyonların aktarıldığı Turizm Geliştirme Ajansı tarafından da bölgeye yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi. TGA’nın yaptığı sunum turizmcileri ikna etmeyince eleştiri sesleri de yükseldi.

Trabzonlu turizmcilerin 50 milyon lira ödediği TGA'nın yaptığı herhangi bir şey görmedik

Trabzon Oteller Birliği Başkanı Mustafa Dündar, toplantıda tartışılan konuları Günebakış’a anlattı. Başkan Mustafa Dündar, “ Dünkü toplantıdan asıl konusu Turizm Geliştirme Ajansı’nın (TGA) bölgeye yaptığı katkılarla ilgili bir sunumdu. Daha önce Turizm Müdürü Sayın Tamer Erdoğan da sunum yaptı. Trabzon verilerini açıkladı. Ondan sonra da TGA’nın sunumu oldu. Bizim daha çok tepkimiz, Turizm Geliştirme Ajansının sunumu ve yaptıklarını iddia ettikleri şeylerle alakalıydı. Sektörün üzerinde yük olduklarını düşünüyoruz. Biz oraya ciddi miktarda para ödüyoruz. Trabzon turizm sektörü tahmin ediyorum ki yaklaşık 40-50 milyon TL civarında buraya ödemeye yapılıyor. 50 milyon TL karşılığında yapılan, katkı sağlayacak herhangi bir şey görmedik. ” eleştirilerinde bulundu.

Nitelikli turist talebimizi dile getirdik

Sektör olarak hangi talepleri gündeme getirdiklerini de açıklayan Başkan Mustafa Dündar, “Öncelikle biz turizmin çeşitlendirilmesi ve kalitenin arttırılmasını talep ettik. Daha fazla sayıda turist değil, daha nitelikli turist talebimizi dile getirdik. Evlerde konaklayan kendi alışverişini, kendi yemeğini, kendi kahvaltısını hazırlayan buraya gezmek, tozmak için değil de ‘Sıcak bir iklimde bir ay geçireyim, bir ayımı çölde geçireceğine kırda geçireyim, tatlı suda geçireyim, yeşilin içerisinde geçireyim, doğanın içerisinde geçireyim.’ anlayışıyla buranın insanına buranın ekonomisine bir katkı sağlamayan insanların değil, buraya gelip gerçekten hizmet alan para harcayan, turizmi tam manasıyla yaşayan insanların gelmesini istiyoruz. Para harcamayan turisti biz turist saymıyoruz. Burada evlerde insanlar ağırladıktan sonra onun adına turizm demene bir mantığı yok. Turizm tanımına da uymuyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Ali Kunt
09 Ekim 2023, Pazartesi 09:38
Sevgili Trabzonlular. Tabiatı yok edip, betonları diktikçe TGA veya kimse arzuladığınız kaliteli gerçek turisti o bölgeye kolay kolay getiremez
Metin Duyar
09 Ekim 2023, Pazartesi 07:41
Trabzon kenti turizimi anlayamadı anlaması zaman alacak nitelikli turistten önce nitelikli yönetici ve nitelikli personel çalıştırmak gerekiyor sezonluk personel ile bir yere varılamaz Trabzon’da önüne gelen apart işletiyor ruhsatsız kayıt dışı bir Suriyeli koymuşlar başına işi çevirmeye çalışıyorlar tüm apart ve oteller tur transfer yapıyor denetim yok kalite düşük . fiyat politikası içler acısı acenta fiyatının altında kapı fiyatları veriliyor acenta ve müşteri arasında sorun yaşanıyor. 2022 yılında 80-100 € bandında olan apart 2023 yılında 450 € Fiyat ile başladı. 2022 yılında 200 $ 2023 yılında 450 $ villa Tur araçları 2022 yılında 80-100 $ bandından 2023 yılı ise 170 $ bandında fiyat belirledi sonra talep az olunca fiyatlar 130-140 $ bandına geriledi araç kiralama 2022 yılında 30 ile 60 $ olan fiyatlar 2023 yılı 100-150 $ bandına yükseldi örnek veriyorum 2023 yılı 5 yıldızlı bir otel fiyatı ağustos ayı 240 euro aynı otel eylülde 100 € Gıda İstanbul fiyatları üstünde
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha