Teşviklere rağmen turizmdeki artış sınırlı kaldı

Teşviklere rağmen turizmdeki artış sınırlı kaldı
11 Mayıs 2019, 13:29
CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizm acentelerine, kruvaziyer ve uçak destekleri kapsamında 2018 yılı içinde verilen toplam destek miktarının 1 milyar 149 milyon lirayı bulmasına rağmen, sektörün sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, turizm acentelerine, kruvaziyer ve uçak destekleri kapsamında 2018 yılı içinde verilen toplam destek miktarının 1 milyar 149 milyon lirayı bulmasına rağmen, sektörün sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyledi

Kişi başı turist harcaması 697 dolara geriledi

2019 yılı ilk çeyreğinde turizm gelirinin yüzde 4.6 artmasına rağmen, aynı dönemde ortalama kişi başına harcamanın yüzde 3.5 azalarak 723 dolardan, 697 dolara gerilediğini belirten Budak, " Sanayinin durma noktasına geldiği, tarımın ne üreticiyi ne tüketiciyi tatmin etmediği bir noktada, ülkemizin en önemli gelir kalemlerinden birisi olması gereken turizmin performansının da potansiyelini yansıtmadığını gözlemliyoruz. Deniz, kültür ve inanç turizmi alanında çok önemli potansiyeli bulunan ülkemize gelen turist sayısını artırmak yerine, oluşturulacak politikalarda turistlerin daha fazla para harcamalarını sağlayacak önlemlere yer vermeliyiz. " diye konuştu.

Acentaların ismi 'Ticari sır' diye verilmedi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a verdiği soru önergesine gelen yanıtların tatmin edici olmadığını belirten Budak, "Bakanlığın verdiği cevaplara göre 11 milyon 572 bin lirası kruvaziyer olmak üzere 2018 yılında acentelere toplam 1 milyar 149 milyon liralık desek sağlanmış. Söz konusu desteklerden hangi firmaların yararlandığına ilişkin sorumuz, 'ticari sır' gerekçesiyle yanıtlanmadı. Bu da ister istemez kuşkuları beraberinde getiriyor. Ayrıca, verilen desteklere ilişkin Bakanlık tarafından herhangi bir denetim faaliyeti yürütülüp yürütülmediğine yönelik sorumuza da cevap alamadık." diye konuştu.

Otellere de destek verilmeli

Budak, turist getiren acentelere destek verilmesini önemsemekle birlikte, elini taşın altına koyan, istihdam sağlayan otellerin de özel desteğe ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha