Testleri ve aşıları yok... 30 uçakla Antalya'ya geldiler

Testleri ve aşıları yok... 30 uçakla Antalya'ya geldiler
17 Mayıs 2021, 10:02
Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Touristic Genel Müdürü Recep Yavuz kişisel bloğunda turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2021 turizm sezonu 15 Mayıs itibariyle başladı, Antalya'ya 15 bin misafir geldi

Önceki gün (15 Mayıs) itibarı ile 2021 Turizm Sezonunun Avrupa öncelikli olarak başladığını belirten Yavuz, " Dün Mayorka’ya 52'si Almanya’dan olmak üzere 87 uçuş gerçekleşirken, Girit çoğunluğu Almanya’dan 24 uçakla aylar sonra kapılarını tekrar turizme açtı. Aşı Pasaportunun mimarı olan Yunanistan’ın turistik Rodos adası 9 uçak ile adaya gelen misafirlerle bayram sevincine büründü. Henüz Rusya’dan turist alamayan Mısır’ın tatil bölgelerine dün yarısı Ukrayna’dan olmak üzere 41 uçak turist geldi. Antalya’ya ise dün 19 ülkeden 81 uçak ile 15.000 civarında misafir geldi. Görünen o ki sıcakların başlaması ile insanların kendini bir yerlere atma arzusu tutulamayacak boyutlara gelmiş. Tatile çıkan turistler de bunun bedeli ne olursa olsun bu zor şartları göze almışlar. Mesela dün Mayorka’ya uçan 15.000 turist henüz geçen hafta istisnai süreci sonlandıran ve vaka sayılarında önemli bir düşüş kaydeden İspanya’nın tatil bölgeleri de dahil kısıtlamaları sürdürdüklerini bilerek uçağa bindiler." ifadelerini kullandı.

Testsiz ve aşısız 6 bin Ukraynalı Antalya'ya geldi

Dün(16 Mayıs) itibariyle Ukrayna'dan 30 Uçak ile yaklaşık 6 bin Ukraynalı turistin Antalya’ya geldiğini belirten Yavuz yazısına şöyle devam etti: " Ho şgelsinler, ancak hiç biri aşı olmamış ve test yaptırmayacak. Oysa Ukrayna'daki korona karnesi çok kötü. Bugün itibarı ile Ukrayna'daki vaka sayısı 2 milyon 200 bin ve koronadan ölenler 50.000'e yaklaştı. İki doz aşı yaptıran kişi sayısı ise sadece 13.661.

Gerek vaka ve ölüm sayısının yüksekliği, gerek aşılanmadaki yok denecek kadar düşük rakamlar Ukrayna’nın da korona sürecindeki mücadelesinin zor geçtiğini gösteriyor.

Haliyle test yaptırmaları hem gittikleri ülkeler, hem kendi halkı için çok önemli. O yüzden dünyanın her yerine de ancak test yaparak gidebiliyorlar.

Mesela bugün Mısır’ a giden Ukraynalı turistler test ile giriş yapabilecekler. Biz test şartı getirirsek turist kaybı yaşayacağımızdan mı endişe ediyoruz acaba? 16 milyon turist kaybetmişiz , bu yüzden gelmeyecek bir kaç yüz bin bizim yaramızı zaten saramaz.

Ayrıca bugün vakaların çok düştüğü ve aşılanmanın çok hızlı ilerlediği Almanya’dan gelen 9 uçak dolusu misafir PCR test yaptırmak zorunda. Bu tezat pek anlaşılır gibi değil. Dünyada şu an seyahat etmenin iki önemli kriteri var;

1. Ya aşı,

2. Ya negatif pcr test.

Bugün planlamaya göre 10.000 civarında turist Antalya’ya geliyor. Tabloda gördüğünüz gibi Avrupa kısmı zayıf. Ukrayna’nın başını çektiği gelişlerde genellikle doğu Avrupa ülkeleri mevcut. Henüz Rusya yok. Geçen sene 16 Mayıs'ı hatırlıyor musunuz? Ne gelen, ne giden tek bir insan vardı.

“Kötünün iyisi” diyelim ve başından beri üzerinde durduğumuz ‘sağlıklı ve güvenli’ turizm olgusunu el ele birliği ile pekiştirelim..."

Yorumlar
Aykan
18 Mayıs 2021, Salı 05:12
Yavuz bey turizm duayeni, saygımız sonsuz fakat kendisinin de dediği gibi geçen sene 16 Mayıs 2020'de sıfır idi, ne gelen vardı ne giden, bu sene ise turist VAR ve biz de bu az sayıdaki turist sayesinde otelimizi açtık ve bir çok insana fayda sağlıyor. Elbette test veya aşı olsun ama sadece turiste zorunlu mu olmalı? İç pazar hiç bir teste tabii değil, kontrol yok. Ukrayna için test maliyeti yüksek ve bu önemli bir etken. Daha yapıcı eleştiriler veya çözüm önerileri hepimizin faydasına olur. Eleştirelim evet, aynı zamanda GELİŞTİRELİM.
Niko Taşıyan
17 Mayıs 2021, Pazartesi 10:22
Zannediyorlar ki, mevlana misali gel ne olursan ol gel diyince herkes koşa koşa gelecek. Ancak ezik milletler ya çalmaya yada çalışmaya gelir tatil adı altında. Bu saaten sonra Avrupa gelmez hele nbk gibi otobüsle çarşı pazar ayakbasti grupları hiç gelmez. Yazık ettiler.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha