Rota

Televizyon kulelerinin turizmle ne ilgisi var?

Mehmet Güneli
Mehmet GüneliGazeteci-Yazar
31 Temmuz 2019, 01:05

Çocukluğum evimizin de bulunduğu Büyük Çamlıca Tepesi’nde yer alan TV Kulesi’ne bakarak geçti. Kulenin ortasındaki tepsi şeklindeki yapı bana Satürn’ü çağrıştırırdı. İki elimin baş ve işaret parmakları ile fotoğraf makinesi yaparak buradaki kulenin çokça fotoğrafını çekmişliğim vardır. Karlı ve sisli havaları, fırtınalı kışları bulutlar arasına giren kulenin görünürlüğüne bakarak anlamaya çalışırdım. Şimdi 7 tepeli şehrin bu yüksek tepesindeki yüksek yapının yanı başında başka bir yüksek yapı olan Çamlıca Camii yer alıyor. Bu televizyon kulesi ise tahtını selefine bırakmaya hazırlanıyor.

Televizyon kuleleri her daim gezginlerin dikkatini çekmiştir. Peki dünyanın en büyük 10 televizyon kulesini hiç daha önce gördünüz mü? Bunlardan 5 tanesinin Çin’de olduğunu biliyor musunuz? Turizme de hizmet veren bu kuleler bir tarafıyla seyir keyfi yaşatırken diğer tarafıyla kendileri de gecesi ayrı gündüzü ayrı seyirlik hale geliyor. Öyleyse gelin hem bu kuleleri en yüksek olanından başlayarak yakından tanıyalım hem de İstanbul için yapılmakta olan kulenin kulaklarını çınlatalım…

Dünyanın en yüksek 10 TV kulesi

Japonya’nın başkenti Tokyo’da yer alan Sky Tree 2012 yılında inşa edilmiş, 634 metre yüksekliğinde. Metropolün en ışıltılı figürleri arasında. Kulenin 350 ve 450. metrelerinde gözlem katları yer alıyor.

Çin’in büyük şehirlerinden Guangzhou’da yer alan Canton Tower, 597 metre yüksekliğinde. 2011 yılında inşa edilmiş. Akşam olunca rengarenk ışıklara bürünen kule gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor. Büyüleyici mimarisiyle dikkat çekiyor.

Kanada’nın Toronto şehrinde yer alan CN Tower, 1976 yılında inşa edilmiş. 553.3 metre yükseklikteki kulede iki farklı seyir katı bulunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin en çok gittiği yerlerin başında geliyor. Eski olmasına karşın şehrin simgesi olabilecek bir mimarisi var.

Rusya’nın başkenti Moskova’da yer alan meşhur televizyon kulesi Ostankino Tower, 1967 yılında inşaa edilmiş ve neredeyse şehirle özdeşleşmiş durumca. Şehirde yön tarifini bile kuleye göre yapanlar var. Toplam 540 metre yükseklikteki kulede gözlem katları bulunuyor.

Çin’in ticaret ve turistik şehri Shanghai’de yer alan ve 1993 yılında inşa edilen televizyon Oriental Pearl Tower, modern Shanghai’nin ikonlarından biri. 468 metre uzunluğundaki kulenin turistlerin aktivite yapabilecekleri bir de seyir katı bulunuyor.

İran’ın başkenti Tahran’da yer alan Milad Tower, 435 metre uzunluğunda. 2007 yılında inşa edilen televizyon kulesi sanki fotoğraf çektirmek isteyenlere arkasındaki tepeleri fon olarak kullanıyor.

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur ile son yıllarda özdeşleşen televizyon kulesi Menara Tower, 1996 yılında hizmet vermeye başlamış. 421 metre uzunluğundaki kule neredeyse şehrin tüm fotoğraflarının odak noktasında yer alıyor.

Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Tianjin’de yer alan Tianjin Radio & Television Tower, 1991 yılında inşa edilmiş. 415 metre yüksekliğe sahip kule dünyanın en uzunları arasında.

Yine Çin’in başkenti Pekin’de yer alan 1992 yılında açılan televizyon kulesi Central Radio & TV Tower, 405 metre uzunluğu ile dünyada en yüksek TV kuleleri arasında yerini almış durumda.

Çin’in Zhengzhou (Çengçou) şehrinde yer alan Henan Province TV Tower, 2010 yılında inşa edilmiş. 388 metre uzunluğundaki televizyon kulesi ilginç mimari yapısıyla şehre gelenlerin ilk dikkatini çeken yapılar arasında. Şimdi bu kulenin tahtını sallayan bir kule yapılıyor; üstelik İstanbul’a…

İstanbul’un yeni kulesi bu yıl bitiyor

Memleketimde radyo ve TV yayınları arttıkça, cep telefonu kullanımı yaygınlaştıkça yıllar içinde Büyük Çamlıca’daki o güzelim tepenin etrafı biçimsiz demir yığınlarıyla doldu taştı. 2016 yılında start verilmesiyle mevcutların yıkılarak, bütün bu elektromanyetik kirlilik yaratan TV ve radyo vericilerini tek kule etrafında toplanacağı ve hatta seyir terasları, cafe ve restoranları ile turizme hizmet edeceği söylenen, bu defa Küçük Çamlıca Tepesi’ne yeni bir kule yapılmaya başlandı. Evet bu kule neredeyse bitmek üzere. Projenin bu yıl içinde tamamlanacağı söyleniyor. Deniz seviyesinden 576 metre yükseklikte yer alacak olan bu kule toplam 388,5 metre uzunlukta olacak ve o en uzun 10 TV kulesi arasındaki yerini alacak.

Televizyon ve radyo sinyali veren kuleler asli fonksiyonlarının yanı sıra turizme de hizmet ediyorlar. Bir TV kulesinden şehre bakmanın hatta fotoğraf çekmenin keyfi çok başka. Dünyanın birçok ülkesinde hatta bazılarında birkaç tane televizyon kulesi bulunuyor. Bu kuleler şehrin siluetini belleklere kazıyanlar için önemli bir çağrışım figürü olarak görünüyorlar. Bu kuleler bir tepeye değil şehri diğer unsurları ile gösteren noktalara yapılıyorlar.

Çok fonksiyonlu bu TV kuleleri illa ki o şehirde olacak diye bir zorunluluk da yok! TV kulesi olmayan dünyada pek çok güzel şehir var. Zaten yer yer yükseltileri olan İstanbul’a illa bu kadar yüksek bir kule yapılmalı mıydı, bilemedim!. Bu tip şehrin kalbine dokunacak yapıların daha geniş katılımlı tartışmalar sonunda yapımına karar verilmesi daha doğru değil mi?

Mutlaka şehir plancıları ve mimarlar konuya farklı açısından yorum getirecektir. Ancak her gün önünden geçtiğim bu yapının güzel olduğu, turizme özel bir katkı sağlayacağı konularında henüz ikna olmadığımı, konumlandığı yer itibariyle şehirle bağlamı kuramamış olan bu kulenin kentin bir parçası olabilecek estetik unsurlardan yoksun olduğu yönündeki fikirlerimi değiştirecek bulguların da bulunmadığını ayrıca belirtmek isterim.

Sağlıcakla

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Didaktik
21 Kasım 2019, Perşembe 03:04
Selefine mi halefine mi bırakacak?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha