TBMM'de Bakan Ersoy'a sorular!

TBMM'de Bakan Ersoy'a sorular!
20 Aralık 2020, 15:17
TBMM'de turizm sektörüne ilişkin soru önergesi veren İzmir Milletvekili Atila Sertel, Bakan Ersoy'a "TÜROB, AKTOB, TÜROFED otel derneklerinin TGA yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden kaç tanesi sahibi olduğunuz Etstur'un tek yetkili satış otelidir?" şeklinde sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, salgın nedeniyle turizm sektörünün en kötü dönemlerinden birini geçirdiğine dikkat çekti. Sertel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) turizm sektöründeki krize ilişkin soru önergesi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un turizm sektöründe derinleşen krize karşın ortalarda görünmediğini söyleyen Sertel, "Turizmci kan ağlıyor, oteller birer ikişer tamamen kapanıyor. Acentalar, otel sahipleri batıyor. Ama Bakan'ın firması malına mal katıyor. Ersoy'un sahibi olduğu firmalar ve oteller, her alanda başarıdan başarıya koşuyor" dedi.

Sertel, iktidarın da "bacasız sanayi" olarak nitelenen turizm sektörünün kapısına kilit vurulmasını uzaktan izlediğini belirtti.

Atilla Sertel, şöyle konuştu:

"Sektörün içinden gelen ve ticaretle uğraşan Bakan Ersoy belki de 'Eşekten düşeni eşekten düşen anlar anlayışı' ile göreve getirildi. Ancak turizmci eşekten düşmüş. Bakan, at sırtında caka satıyor ve malına mal katıyor. Bakan Ersoy'un sahibi olduğu Ersoy Otelcilik, Muğla'da Bodrum Türkbükü'ndeki Hilton Oteli'ni satın almıştı.

Tüm otelciler batma noktasına gelmişken Bakan'ın firması krizi fırsata çevirmiş görünüyor. Yine Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) gibi otel derneklerinin, Turizm Tanıtım Ajansı (TGA) yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden çoğunun Bakanın sahibi olduğu Etstur'un tek yetkili satış oteli olduğu söyleniyor.

Turizm Tanıtım Ajansı'nda (TGA), turizm seyahat acentalarını temsilen bulunan acentanın Etstur'un tabela acentası şeklinde çalıştığı iddia ediliyor.

Salgın sürecinde seyahat acentalarının gelirinin yüzde 90'ını kaybettiğini söyleyen Sertel, Bakan Ersoy'un yanıtlaması talebiyle Meclis'e verdiği önergede şunları sordu:

* TGA bünyesinde yönetim kurulu üyesi TÜROB, AKTOB, TÜROFED Otelci Derneği'nin kaç üyesi bulunmaktadır?

* TÜROB, AKTOB, TÜROFED otel derneklerinin TGA yönetim kurulu üyelerinden ve diğer üyelerden kaç tanesi sahibi olduğunuz Etstur'un tek yetkili satış otelidir?

* TGA, Etstur'un tabela acentası mıdır?

* TGA yönetiminde vergisini topladığınız firmaların temsilcileri ile hem tek yetkililik sözleşmeleriniz bulunması hem amir kurum olan bakan sıfatınızla harcama kararı alırken hangi kritere göre alınıyor?

* TGA'da maaş alanlar kimler?"

* TGA yönetiminde yönetim kurulu, genel müdür, müdürler, danışmanlar düzeyinde huzur hakkı veya maaş alanlar kimlerdir? Alınan maaşların ne kadar olduğunu kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyor musunuz?

* Eski Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy'un seçimlerde ibra olmaması ve beraberinde yapılan Bakanlık Denetimleri ve Bağımsız Araştırma Firmalarının raporları konusunda kurumu 560 milyon lira zarara uğratmaktan dolayı Bakanlığınız tarafından işlem veya suç duyurusunda bulunuldu mu? Yoksa kamuoyunu yansıdığı üzere bakanlıkta kendisi ile toplantılar yapıyor musunuz? (Birgün)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha