Tatile giden özel aracıyla seyahat edebilecek mi?

Tatile giden özel aracıyla seyahat edebilecek mi?
15 Nisan 2021, 12:39
Yeni kısıtlamalar sonrası vatandaşlar, "Tatile özel aracımla gidemeyecek miyim?" sorusunu sormaya başladı. Konuya Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) açıklık getirdi.

Artan Kovid-19 vakalarına karşı alınan yeni tedbirler önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı da 81 il valiliğine genelge gönderdi.

Genelgede şehirlerarası seyahatle ilgili "Zorunlu hali bulunmayanların sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan sürelerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçlarıyla mümkün olacak" ifadeleri yer aldı. Hal böyle olunca tatil satın alan vatandaşlar, "Tatile özel aracımla gidemeyecek miyim?" sorusunu sormaya başladı. Konuya Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) açıklık getirdi. Buna göre otel ya da bir acente üzerinden tatil satın alan vatandaşlar bunu ibraz etmeleri durumunda özel araçlarıyla seyahat edebilecek.

Kalay: Acente ya da otelden tatil satın alanlar özel araçla seyahat yasağından muaf tutulacak

Sabah'tan Betül Alakent'e açıklama yapan TGA Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil Kalay, genelgenin ardından vatandaşların çok soru sorduğunu belirterek, "Burada bir karışıklık oluştu. Bir acente ya da otelden tatil satın alan vatandaşlarımız, bunu ibraz ederek özel araçlarıyla tatile gidebilecek. Sokağa çıkma yasağında özel araçla seyahat yasağı tatile gidiliyorsa uygulanmayacak" dedi.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirler arası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları oluşturulacak.

Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek.

Yayımlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat sadece toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) yapılabilecek. Herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişiler de sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde bu araçlarla istedikleri zaman seyahat edebilecekler. Ancak "zorunlu hal" sayılabilecek durumlarda özel araçla seyahate kısıtlama süresince izin verilebilecek. Genelgeye göre zorunlu hal sayılabilecek durumlar ise şöyle:

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha