Tatil neden herkes için güzel olmasın ki!

Tatil neden herkes için güzel olmasın ki!
25 Aralık 2023, 18:36
Tatilsepeti’nin farkındalık projesi olarak hayata geçen Youtube programı ‘’Tatil herkes için güzel’’de, özel gereksinimli konuklar, tatilde yaşadıkları zorlukları neşeli bir dille anlatıyor. Küçük iyileştirmelerle tüm engelleri kaldırmanın mümkün olduğuna dikkat çekilen programda, tatil yerlerinde yapılması gerekenler öneriler halinde sıralanıyor.

Sosyal projeleri ve gerilla kampanyalarıyla dikkatleri üzerine çeken Tatilsepeti’nin son farkındalık projesi ‘’Tatil herkes için güzel’’ başlığıyla yayında. Dünya Engelliler Günü’ne özel hazırlanan proje bir YouTube programı olarak tasarlandı. ‘’Tatil Herkes İçin Güzel’’ playlist’inin ilki 3 Aralık’ta izleyici ile buluşmuştu. 40 gün boyunca her gün yayınlanmaya devam edecek olan seride özel gereksinimli konuklar kendi tatil anılarını ve deneyimlerini neşeli bir dille anlatıyor.

Tatil yerlerinde gördükleri eksiklikleri ve yaşadıkları zorlukları anlatan konuklar beklentilerini, önerilerini de tek tek sıralıyor. Program konuklarından Tolga Üstün ‘’Bazı otellerde asansörlere binmek için önce merdivenle çıkmak zorundasınız’’ sözleriyle mimarideki sorunlara dikkat çekerken, Şule Arapoğlu Yılmaz ‘’Işık bizi rahatsız ediyor, odalarda koyu perdelere ihtiyaç var. Televizyon kumanda gibi ufak olan her detayın farkedilmesi bizim için zor, bunların detaylı anlatılması iyi olur. Büyük puntolu yazılara ihtiyaç var. Cam mekanları ayırdemediğimiz için çarpmışlığımız çok oluyor’’ diyor. İrem Karakaya, ‘’Tatilde otel seçerken öncelikle personel iyi mi, ortam uygun mu diye baktığını’’ söylüyor. Rezervasyon sürecinde ve tesis içinde iletişim kurmanın zorluğuna dikkat çeken konuklardan Yağmur Akbulut ‘‘Özellikle rezervasyon ve İptallerde zorluk çekiyorum’’; Özgür Akbulut ‘’Kağıt kalem istiyorum, duyamadığımı yazıyorum, strese giriyorum’’ diyor. Ufuk Koçak ise bir başka soruna şöyle dikkat çekiyor; ‘’Bir otelin 3 odasını engelsiz yapmak yetmiyor, otelin tümünü engelsiz yapmalısınız’’ diyor.

Tatilsepeti Pazarlama Direktörü Canan Demir, ‘’Tatil Herkes İçin Güzel’’ projesi ile tatillerdeki tüm engellerin kaldırılması yönünde farkındalık yaratmayı amaçladıklarını şöyle anlattı: ‘’Tatil bizim mutlu yanımız; hepimiz tatile ihtiyaç duyuyoruz. Bu projemizle tatilde dezavantajlar nedeniyle yaşanabilen sorunlara dikkat çekmek istedik. Konuklarımızın anlattığı öyle detaylar var ki, farkındalıkla ve küçücük iyileştirmelerle tatilin herkes için güzel olması mümkün! Personelin Türk işaret dilini biraz olsun bilmesi, bu açıdan özel eğitimlerden geçmeleri, tesislerin mimari ve dekorasyonda küçük engellerden kurtarılması gibi bazı küçük önlemler alınsa aslında çözümsüz değil. Umuyoruz ‘Tatile engel yok’ sloganıyla hazırlanan bu yayın serimiz farkındalık yaratır; tatil alanında hizmet veren tüm paydaşların dikkatini çeker ve gereken önlemler alınır.’’

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha