Tarihte görülmemiş destekler...Turizmciler için kesenin ağzını açtı

Tarihte görülmemiş destekler...Turizmciler için kesenin ağzını açtı
14 Mart 2020, 12:49
Almanya Başbakanı Angela Merkel başkanlığındaki hükümet koronavirüsten olumsuz etkilenen şirketler için tam anlamıyla kesenin ağzını açtı.

Alman hükümeti koronavirüs salgınıyla oluşan krizin ekonomik sonuçlarıyla elindeki tüm imkanları kullanarak mücadele edeceğini duyurdu. Tarihte eşi benzeri görülmemiş önlemler alan Federal hükümet, korona krizinden etkilenen şirketleri milyarlarca euroluk vergi ve harç ertelemelerinin yanı sıra büyük bir kredi kalkanıyla korumak istiyor. Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Ekonomi Bakanı Peter Altmaier virüsten olumsuz etkilenen seyahat şirketleri için dün 'Sınırsız' kredi programlarını açıkladı.

Milyarlarca euroluk kredi garantisi

Buna göre hükümet, şirketlerin virüs kaynaklı likitide kayıplarını önlemek için önemli bir adım attı. Hükümet kredi ihtiyacını karşılayabilmek için kredilere verdiği garantinin miktarında milyarlarca euroluk artış yaptı. Mevcut kredi programları genişletilecek ve böylece şirketler ucuz kredi alabilecek. Kredilerin ödenmemesi durumunda hükümetin aldığı risk yükseldi.

Milyarlarca euroluk vergi ertelenecek

Corona krizi, Alman seyahat pazarıyla birlikte bir çok sektöre büyük bir yük bindirdi. Seyahatlerin yanı sıra ticaret fuarları ve etkinlikler de iptal edildi. Alman Hükümetin yardım paketi, likiditeyi artırmak amacıyla şirketlere milyarlarca vergi erteleme seçeneği sunulmasını da sağlıyor.

Ciddi finans sorunu yaşayan şirketler için ek önlemler

Kriz nedeniyle geçici olarak ciddi finansman sorunları yaşayan ve dolayısıyla mevcut finansman programlarına kolay erişimi olmayan şirketler için ek özel programları hazırlandı. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz devlet yardımları için bütçede gerekli ek artışlar yapılacağını ifade etti.

İşsizlik önlemek için kısa çalışma ödeneği jet hızıyla kabul edildi

Şirketler için kredi programlarına ek olarak çalışanlar da kamu tarafından finanse edilen kısa süreli iş yardımları ile işsizliğe karşı korunacak. Alman Federal Meclisi kısa süreli çalışma ödeneğiyle ilgili tasarıyı bugüne kadar görülmemiş hızda oy birliğiyle kabul etti.

Üçüncü aşamada ekonomik teşvik programları devreye girecek

Federal Hükümet virüsün olumsuz etkisini azaltmaya yönelik başka destekler için de kapıyı açık bıraktı. Maliye Bakanı Olaf Scholz, gerektiğinde ekonomik teşvik programlarının başlatılmasına da izin verileceğini ifade etti. Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise şunları söyledi: "Bugün bu adımları atmanın doğru olduğuna inanıyoruz, böylece şirketlerin en gerekli ve acil sorunları çözülebiliyor. Bununla birlikte başka gelişmeler de gözlenecek ve zamanın doğru olması durumunda başka önlemler de alınacak. Şu anda üç aşamalı planın iki aşamasını uygulamış oluyoruz. Üçüncü aşama da geniş çapta ekonomik teşvik programları olacak"

Yorumlar
Eren M
15 Mart 2020, Pazar 09:58
Darisi bizim basimiza!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha