Tarihi Roma Hamamı turizme kazandırılacak

Tarihi Roma Hamamı turizme kazandırılacak
14 Temmuz 2018, 14:05
Çorum İl Özel İdaresi tarafından (OKA) 2018 yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında ‘Tarihi Roma Hamamı’nın Tarih ve Doğa Turizmine Kazandırılması’ başlıklı proje kabul edildi.

Tarihi Roma Hamamı’nın tarih ve doğa turizmine kazandırılmasına yönelik proje sözleşmesi imzalandı.

Yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında Mecitözü ilçesi Figanı köyünde bulunan Tarihi Roma Hamamı'nın ve çevresinin doğa ve tarih turizmine kazandırılması için alternatif yatırım önerilerinin ve en uygun alternatifin mali ekonomik ve sosyal açıdan tartışıldığı fizibilite raporu ile mali ve ekonomik analizlere esas teknik projeler hazırlanarak ilçenin jeotermal odaklı tarih ve doğa turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak. Bu kapsamda tescilli taşınmaz kültür varlığı Tarihi Roma Hamamı’nın korunması, iyileştirilmesi, sosyal, kültürel ve turizme ilişkin altyapıyı geliştirecek şekilde işlev kazandırılmasına yönelik fizibilite çalışmalarının yapılması, rölöve, yeniden tasarımlama ve restorasyon projeleri ile bu projelere bağlı mühendislik projelerinin hazırlanması, koruma bölge kurulu onayı alınarak uygulamaya hazır hale getirilmesi ile termal turizm odaklı olmak üzere Mecitözü ve çevresinde yerel kalkınmanın sağlanması hedefleniyor.

Roma Hamamı

Doğu Roma döneminden kalma, Romalılar tarafından bölgenin sıcak su kaynaklarını değerlendirmek için yapılan hamam içinden halen sıcak su akıyor. Tarihi hamam Beke Kaplıcaları bitişiğinde yer alıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha