Tamince'den o haberle ilgili açıklama...

Tamince'den o haberle ilgili açıklama...
14 Şubat 2020, 17:25
Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Bodrum Cennet Koyu’ndaki 700 dönümlük arazinin özelleştirmesiyle ilgili çıkan haberler hakkında açıklama yaptı.

Danıştay, Bodrum’un en değerli arazisi olan Cennet Koyu’ndaki 2 milyar 100 milyon lira değerindeki 700 dönümlük kamu arazisinin özelleştirme kararını ikinci kez iptal etmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Şükrü Üstek, “Mehmet Cengiz ile Fettah Tamince’nin şirketi bugün için değeri ipotek bedelinden az olmamak üzere 2 milyar 100 milyon TL değerindeki taşınmazı ceplerinden bir kuruş dahi çıkmadan satın almışlardır. Devlete ait taşınmazı, devlete ait Ziraat Bankası’ndan kredi temin etmek suretiyle devletin kurumu olan Özelleştirme İdaresi’ne yatırmak suretiyle ve tapu harcı vs. ödemeden devralmışlardır. Özelleştirme işlemleri vergiden muaf olduğu için tapu harcı dahi ödenmemiştir” açıklamasını yapmıştı.

Tamince: 8 yıldır devam eden süreç sebebiyle mağduruz

Rixos Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince söz konusu iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 12 Temmuz 2012 tarihinde kapalı turlar ve açık artırma yöntemiyle gerçekleştirilen ihaleye 9 firmanın teklif verdiğini bunlardan 4’ünün açık artırmaya katıldığını belirten Tamince, " İhale 277 milyon TL’lik en yüksek teklifle kazanılmıştır. Açık artırma sonucu 277 milyon TL’lik (o gün USD kuru 1.8 TL iken, bugün USD kuru 6.05 TL’dir) büyük bir meblağ harcanan ve Turizme kazandırmaya çalıştığımız alanla ilgili olarak yaklaşık 8 yıldır yaşanan süreçte hem maddi ve hem de manevi anlamda mağduriyet yaşamaktayız." ifadelerini kullandı.

'Tapu harcı dahi ödemediler' başlığı yanlış

Konuyla ilgili hukuki sürecin devam ettiğini belirten Tamince açıklamasına şöyle devam etti: “Tapu harcı dahi ödemediler” iddiasıyla ilgili olarak Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun'un Muafiyet başlığı altında yer alan 27. maddesinde 'Bu Kanun hükümleri gereğince yapılacak özelleştirme uygulamalarına ilişkin işlemler, danışmanlık hizmet alımları ile nihai devir işlemlerine ilişkin sözleşmeler dahil, Katma Değer Vergisi hariç her türlü vergi, resim ve harçtan muaftır' ifadesi yer almaktadır. Kanunda özelleştirme uygulamaları kapsamında yapılacak taşınmaz devirlerinde tapu harcı alınmayacağı açıkça belirtilmesine rağmen “Tapu Harcı bile ödememiş” şeklindeki başlık ve içerikle kanunlara aykırı bir işlem yapılmış gibi göstermek ve kamuoyunu etkilemek son derece üzücüdür. Türk turizmine ve turizm sektörüne yayınları ile katkı sağlayan değerli kuruluşunuzun, bundan sonraki süreçte sorumlu gazeteciliğin de bir gereği olduğuna inandığımız duyarlılık ve hassasiyeti haber anlayışınıza yansıtacağınızdan kuşku duymuyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha