Sururi Çorabatır: Kimse rehavete kapılmasın, çok sert bir rekabet bizi bekliyor

Sururi Çorabatır: Kimse rehavete kapılmasın, çok sert bir rekabet bizi bekliyor
24 Kasım 2022, 12:36
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi'nde konuştu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) tarafından organize edilen 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi başladı. Aska Lara Hotel'de düzenlenen kongrenin açılışında TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır da konuşma yaptı.

Tüm ülkelerin ekonomileri için turizm çok önemli hale geldi, çok sert bir rekabet bizi bekliyor

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır konuşmasında pandemi sonrası turizmde en hızlı dönüşü yapan ülkenin Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye'nin şimdiye kadar yakaladığı turist sayısı ve turizm geliriyle ilgili kimsenin rehavete girmemesi gerektiğini belirten Çorabatır, turizmin tüm ülkelerin ekonomilerinin çok ihtiyaç duyduğu önemli bir kaynak olduğu bu dönemde çok sert bir rekabetin turizmcileri beklediğini ifade etti.

Büyük balık değil hızlı balık kazanacak

Oyunun kurallarının yeniden yazıldığı bu dönemde, yarış ve sert rekabet yeniden başladığını belirten Çorabatır şöyle konuştu: " Teknolojinin çılgınca yarıştığı bu dönemde, büyük balık değil hızlı balık kazanacak. Sektörümüzün her ayağı çok güçlü olmak zorunda, hızımızı arttıracak yasal düzenlemeler ve teşvikler, yeni pazarlama anlayışı, çevresel yaklaşımlar, veri analizi, temiz enerji kullanımı ve farklı kuşaklara yaklaşımımız bu yarışta hızımızı belirleyecek.

Maliyetlerin yükselmesi rekabet gücümüzü etkiliyor

Nitelikli çalışan sayımızı artırmalı, eğitime ve bilime önem vermeli, hizmet anlayışımızı ve kalitemizi her geçen gün daha yukarıya taşımalıyız.
Malum hepimizin bildiği gibi bu sene tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik sıkıntılar ve akabindeki enflasyon maliyetlerimizi çok etkiledi. İşgücü, enerji, yiyecek-içecek maliyetlerinin yükselmesi, yatırım maliyetlerinin yükselmesi turizmcilerin rekabet gücünü etkiliyor.

Genel Kurulu'muza katılacak Cumhurbaşkanımızdan konaklama vergisinin ertelenmesini isteyeceğiz

Konaklama vergisinin ertelenmesini talep ettiklerini belirten Çorabatır, " Salı günü Ankara'daki TÜROFED Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanımıza bu konuyu ileteceğiz. Bunun yanında meslek birliği talebimizi ileteceğiz." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha