Sümer mağaraları butik otel olacak

Sümer  mağaraları  butik otel olacak
10 Temmuz 2018, 13:45
Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyünde orta çağdan kalma 10 mağara, butik otele dönüştürülüyor.

Hasankeyf ilçesinin Üçyol köyündeki butik otel projesinin uygulanacağı 10 mağarada hafriyat temizleme ve restorasyon çalışmaları yapılıyor. Tarihi dokuya uygun olarak yapılacak butik otel projesinin üç ayda bitirilmesi planlanıyor.

Doğa Yaşamı Koruma Derneği Denetleme üyesi Emin Bulut, Üçyol köyündeki projeyi desteklediklerini belirterek: “Bizim de arzumuz Butik otel projesinin bu köyde gerçekleşmesiydi. Geç de olsa bu proje hayata geçiriliyor olması bu köye canlılık getirecek” dedi. Üçyol köy sakinlerinden Hamza Demirtaş, 60 haneli ve 450 kişinin yaşadığı köyde butik otel projesinin hayata geçirilmesiyle köylerinin çehresinin değişeceğini söyledi. Mağaralarının bir bölümünü uzun yıllar hayvan ahırı olarak da kullanıldığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti: “100 yıl öncesine kadar bu mağaralarda yaşam vardı. Büyüklerimiz o yaşamı bize hep anlatırlardı. Yıllar sonra ilk kez bu mağaralar hayat bulacak. Butik otel projesi köyümüzü turizm güzergahında önemli bir adres yapacak. Bu projesinin bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz.”

Hasankeyf Mağaraları:

Tarihi 10,000 yıl kadar geriye giden, insanlığın hayata uyum sağladığı tarihten bu yana bir barınma ve iskân yeri olarak kullanılan Hasankeyf’teki bu mağaralar, yapılış biçimlerinden hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmiş ve her devirde bu çok fonksiyonlu özelliklerini korumuşlardır. Yaklaşık 4000 adet civarında olan bu mağaralar, milattan yıllar önce Kuzey Mezopotamya da hükümranlık sürdüren mağara devri sakinleri olan Sümerlere, Asurlulara ve Babillilere barınma merkezi olmuşlardır.
Başlı başına bir yerleşim alanı ve tarihi süreç içinde birçok medeniyetlerin merkezi olan bu mağaralara, karşı kayalıklardan birleşik kaplar esasına dayalı sifon benzeri bir sistemle, düz alanlara döşenen künkler ve kayalıklara oyulan kanallardan sonra 200 metre derinliğindeki bir vadiden de geçirilerek temiz su ulaştırılmıştır. Fizik Kanunlarına ilham olmuş çok sayıdaki su sistemleri, Hasankeyf’teki su medeniyeti içinde görmek, her zaman mümkündür

İnsanlığın ilk yerleşim yerleri olan kaya mağaralarının doğal olanlarının yanı sıra insan eliyle yapılanları da bulunmaktadır.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha