Sümela manastırı ve Bodrum Kalesi müjdesi

Sümela manastırı ve Bodrum Kalesi müjdesi
01 Mart 2019, 12:13
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, restorasyon çalışmaları süren Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesini ziyaretlere planlanandan çok erken açacaklarını söyledi. Ersoy, açılış tarihlerini de verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, restorasyon çalışmaları süren Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesini ziyarete açacakları tarihi açıkladı. Ersoy; " Trabzon ve Bodrum için müjdelerim var. Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi’nin restorasyon çalışmalarını hızlandırma kararı almıştık. 2020’den önce açılması mümkün görünmeyen Sümela Manastırı ve Bodrum Kalesi’nin birinci etaplarını 18 Mayıs Müzeler Günü'nde ziyarete açacağız." ifadelerini kullandı.

Kazıların süresi uzuyor, 3 bin işçiye istihdam

Bakan Ersoy, bugün Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü arasında arkeolojik kazıların sürelerinin uzatılarak yıl içine yayılmasına ilişkin imzalanan protokolün basın lansmanını gerçekleştirdiklerini de ifade etti. Ersoy şu ifadeleri kullandı: " Projemizin öncelikli hedefi kazı sürelerinin uzatılması ve yetişmiş uzman personelin kapasitesinin artırılmasıdır. Arkeoloji, Sanat Tarihi, Antropoloji, Epigrafi-Eskiçağ Tarihi ve Restoratör branşlarında binden fazla uzman ve 3 binden fazla işçiye istihdam olanağı sağlayacağız. Proje kapsamında ülkemizin farklı illerinde yer alan 20 kazı alanını destekleme kararı aldık. 2020 itibariyle de her yıl minimum 20 tane ilave kazı yerini proje kapsamına alarak 2023 yılına kadar 122 kazı alanını hatta daha fazlasını bu kapsamda desteklemeyi planlıyoruz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha