Stockholm Sendromu mu? Yoksa hayatın gerçekleri mi?

Murat Yumak
Murat YumakSkal Marmara Başkanı & Hotel Suadiye Genel Müdürü
sayfayı yazdır, turizm ajansı
12 Ocak 2017, 16:20

Hürriyet gazetesinin internet sayfasında, “Türkiye’den ünlü rezervasyon sitesine dev ceza” başlıklı haberi okuduğumdan beri kafamda oluşan şu soru işaretlerine cevap bulmaya çalışıyorum.

Hepinizin bildiği üzere booking.com’a Rekabet Kurulu tarafından 2 milyon 543 bin 992.85 lira idari para cezası kesildi.

Booking.com’a kesilen bu cezayı zamanlama açısından çok manidar buluyorum.

İşlerimizin bu kadar kötü gittiği günlerde… Ve hatta meslek hayatım boyunca, bu döneme I. Körfez Savaşı dönemi de dahil, bu kadar kötüye gidişe tanık olmamıştım.

Peki, neredeyse tüm Türkiye otellerinin (buna resortler de dahil) ciddi miktarda rezervasyon aldığı bu online rezervasyon sitesinin böyle bir dönemde maddi cezayla karşı karşıya bıraktırılması hem zamanlama hem de genel olarak doğru mudur?

Booking.com bilindiği üzere tüm dünyada online olarak otel odalarını satmaktadır.

Diğer ülkelerdeki örneklere baktığınızda yapılan sözleşmeler tüm dünyada bire bir aynı şekilde oteller tarafından imzalanmaktadır.

Bunun tek istisnası Alman Otelciler Birliği’nin baskıları sonucu Booking.com’un “en iyi fiyat garantisi” vaadini Almanya sınırları içinde devre dışı bıraktırması oldu. Bununla ilgili maddi bir ceza verildi mi bir bilgim yok.

Alman Otelciler Birliği böyle bir yaptırım uygulamışken ve bizler bu konuyla ilgili olarak TÜROB adına Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği bir çalıştayda konuyla ilgili çekincelerimizi ve beklentilerimizi dile getirmişken neden böyle bir yaptırım ülkemizde de uygulanmıyor?

Bu sorunların kaynağını sektörümüzde aramak da var aklımda ama inanın sektör olarak; bizler elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.

Sorun bence STK’lar da!

Bizler sadece kendi geçimlerimizi sağlamaya çalışan turizm emekçileriyiz.

Bu söylemlerimden lütfen kimse siyasi bir sonuç çıkarmasın! Ama ülkemiz iyi yönetilmediği için sektörümüz bugün bu durumda…

Hatta ülkemiz bırakın iyi yönetilmeyi; çok kötü bir şekilde yönetiliyor. Ve STK’larımız bu konuyla ilgili ama korkularından, ama başka etkenlerden dolayı çıkıp en ufak bir açıklamada bulunamıyor.

Evet; deniz bitti ve can çekişiyoruz...

Ne arz fazlası, ne turizm çeşitliliği, ne tarihi doku ne de hizmet kalitesi! Sektörün can çekişmesinin tek nedeni sadece ve sadece ülkenin kötü yönetilmesi…

Ülkemizin kötü yönetilmesinin en son göstergesi booking.com online rezervasyon sitesine Rekabet Kurulu tarafından verilen cezadır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi celladına aşık olan kişinin yaşadığı Stockholm sendromu değildir bu siteye karşı olan hissiyatım.

Yöneticiliğini yaptığım tesis, bu siteye 2005 yılında belki de Türkiye’de ilk üye olan 3 - 5 otelden biridir. Yaklaşık 11 senedir bu site ile oldukça iyi çalışmalar yapıp talep, istek ve önerileri beraberce değerlendirip; geliştirdik.

Ülkemizin ve şehrimizin tanıtımına yönelik de oldukça faydalı işler yaptık. Beraber kazanıp beraber kazandırdık.

“En iyi fiyat garantisi” konusu hepimizin kafasını kurcaladı ve bu konu ile ilgi de bir sürü çıkış yolu bulduk. Kendi web sitemizden de hatırı sayılır sayıda rezervasyon alma olanağımız oldu.

Online rezervasyon siteleriyle beraber yürürken bu gücü kendi lehimize nasıl yansıtacağımız konusunda da kendimizi geliştirdik. Hiçbir zaman da tamamen teslim olmadık.

Diğer yandan yüksek komisyon oranları ile nasıl mücadele ettiğimizi; neler yaptığımızı da başka zaman sizlerle paylaşmayı arzu ederim.

Hayatın gerçeklerine karşı durmak, bize hiçbir şey kazandırmayacak, aksine çok şey kaybettirecektir... Kaybedecek bir şeyimiz de kalmadı ama…

Sevgiyle kalın…

Yorumlar