"SPA geliri arttı; oteller odalarını SPA’ya çeviriyor"

27 Temmuz 2022, 13:21
Sanitas Spa & Wellness Kurucu Ortağı Dr. Şebnem Akman Balta, SPA’sı olmayan otellerin odalarını iptal ederek SPA’ya çevirdiklerini, böylelikle bir odadan bir gecede kazanılan gelirin sadece birkaç saatte kazanılabildiğini söyledi.

Otellerin SPA alanlarını büyüttüğünü belirten Sanitas Spa & Wellness Kurucu Ortağı Dr. Şebnem Akman Balta, “Son dönemde SPA’sı olmayan oteller, bu alana yönelmeye başladılar. Bazı oteller odalarını iptal edip bu alanı SPA’ya çeviriyor. Çünkü son dönemde hem dünyada hem de Türkiye’de SPA’lara büyük ilgi var. Ayrıca SPA’dan elde edilen gelir birçok turizm türüne göre daha fazla. Ancak SPA sırf büyük diye kaliteli olacağı anlamına gelmiyor. 20 odalı bir SPA yerine kalite standartlarının işlediği 5 odalı bir SPA daha kârlı ve verimli olabilir. Özellikle de çalışılan personel önemli. SPA’da büyüklük değil, nitelik önemli” dedi.

‘İşletmesi farklı olmalı’

Birçok otelde SPA’ların otel yönetiminden ayrı işletildiğini aktaran Balta, “SPA’nın otelden farklı bir işletmede olması, SPA gelirlerini otel içerisinde daha da arttıracaktır. Bunu çarpanlarına arttırdığımız zaman SPA’nın turizmdeki payını artırır. Çünkü SPA işletmek başlı başına bir işletme. Böylelikle otel müdürü kendi işlerine yönelecektir. Herkes uzmanlığını yapmalı, liyakat sistemi aslında turizmde de işlemeli. Herkes kendi bildiği sektörde daha başarılı olacaktır ve odaklanacaktır. Bu işin de arka bahçesini iyi bilen bu işi doğru yönetecek insanlarla çalışmak gerekiyor” diye konuştu.

‘Yüzde 12 artar’

Türkiye’de sahip olduğu hamam kültürü nedeniyle dünyada yerinin özel olduğunu kaydeden Balta, “Dünyada herkes her yerde masaj yaptırabilir ama dünyanın her yerinde iyi bir hamam bulamazsınız. O nedenle hamamı daha çok dünyaya tanıtmalıyız. Ayrıca Türkiye, hizmet kalitesiyle de fark atıyor. Bu hizmetlerin tanıtımı daha çok yapılmalı. Böylelikle Wellness’ın turizmdeki payının en az yüzde 12 artacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Her yere güvenmeyin

SPA seçiminin çok önemli olduğunu kaydeden Balta, dikkat edilmesi gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

- Bazı merkezler birkaç uzak doğulu çalışan getirerek masaj hizmeti verdiklerini belirtiyorlar. Öncelikle çalışanlar minimum 608 saatlik sertifikaya sahip olması gerekiyor. Yurt dışından geliyorsa diploması olması lazım.

- Çalışanlar hizmetler konusunda donanımlı olmalı. Öyle ki bazı merkezler, gelen tüm müşterilerine farklı masaj türleri sıralamalarına rağmen aynı masajları yapıyorlar. Halbuki her masajın birçok farklı detayı var.

- SPA hizmetleri öncesinde müşterinin rahatsızlıklarının öğrenilmeli. Kişinin bir hastalığı var mı, verilen hizmet sonrasında bir soruna neden olabilir mi diye hastayla konuşulmalı. Aksi takdirde işinin uzmanı olmayan kişilerden alınan hizmetler sonucunda verdiğiniz paranın karşılığını alamadığınız gibi rahatlamak isterken ağrı sahibi bile olabilirsiniz.

Yorumlar
Tülin Beyhan
27 Temmuz 2022, Çarşamba 01:26
Kalite standartlarını kim belirliyor? Denetleme nasıl yapılıyor?
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha