Sözcü yazarı kaleme aldı: Atlasjet'te AZAP çeken çekene

Sözcü yazarı kaleme aldı: Atlasjet'te AZAP çeken çekene
07 Temmuz 2020, 11:55
Atlas Global'e 2017 yılından beri Hazine garantili Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatıyla, 60 milyon dolar kredi açıldığını kaleme alan Sözcü Yazarı Serpil Yılmaz, "İflasına karar verilirse bu parayı 'Biz' ödeyeceğiz!" diyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanlığı'nı devraldığı konuşmasında “Avrupa, tarihinin en zor durumunda” diyordu.

İflaslar olacak, şirketler kapanacak, işsizlik artacak…

Türkiye'ye gelince….

Büyüyeceğimiz iddiasından asla vazgeçmiyoruz.

olun sonu henüz görünmedi ama işçilerden acı acı feryatlar yükselmeye başladı.

Geçen 8 Mart'ta “Atlasjet'i uçurucaklar” diye yazmıştım.

Atlas'a 2017 yılından beri Hazine garantili Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatıyla, 60 milyon dolar kredi açıldı.

Alacaklı bankaların başında da Şekerbank ve Ziraat Bankası yer alıyor.

İflasına karar verilirse bu parayı “Biz” ödeyeceğiz!

İşten çıkarılanlarla birlikte 2 bin eski Atlasjet çalışanı haklarını alabilmek için örgütlendi ve Atlaszedeler Adalet Platformu'nu (AZAP) kurdu…

AZAP'ın mücadelesi 5'inci ayına girdi. Aylardır Twitter hesabımı da ekleyerek, kamuoyuna seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Adliye önünde pankart açıyorlar: “Emeğimiz gasp edilemez.”

İlgi çeken bir diğer pankartta yer alan “Miras değil işçinin altın teri” ifadesinin adresi; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un ikizi Murat Ersoy…

Ersoy kardeşlerin 2018 yılında vefat eden babaları Ali Haydar Ersoy gayrimenkul zenginiydi, evlatlarına yüklü bir miras kaldı.

Bakan Ersoy ile kardeşi 2007 yılında işlerini ayımışlardı. Havayolu şirketi Murat Ersoy'da kaldı, ETS Tur ve oteller Bakan Bey'de…

Çalışanların konuşan mesajlarından bir diğeri de “Yıllardır İsviçre'de kurduğun şirketlerin alamet-i farikasını açıkla.”

Akfe Yapı İnşaat Turizm şirketinin tek sahibi olan Murat Ersoy'un uçaklara teknik hizmet vermek üzere kurduğu ATS Team'i İsviçreli bir fona devrettiği söyleniyor.

Pilot yetiştirmek üzere 2010 yılında kurduğu Atlantik Uçuş Okulu AFA'yı 9 yıl sonra Orhan Coşkun'a devrediyor. Bu okuldan yaklaşık 100 bin Euro karşılığında pilotluk eğitimi alan öğrencilerin uçacağı bir uçak olacak mı? Meçhul!

Bakırköy'de görülen Atlasjet'in iflas davası 14 Şubat'tan bu yana sürüyor. Bağımsız denetim kuruluşlarının raporlarına göre, teknik olarak 2018 yılında iflas etmiş göründüğünü söyleyen bir kısım Atlasjet çalışanının avukatı Arif Tuymaz, “İşveren bu tarihten sonra da bankalardan kredi kullanmaya devam etmiş…” diyor.

Yazının tamamı için tıklayınız...

Yorumlar
Remziye
09 Temmuz 2020, Perşembe 11:55
Devlet yolcuları mağdur etkiyeceğiz takipçisiyiz dedi. Takipte galiba
Yılmaz Dilaver
08 Temmuz 2020, Çarşamba 07:58
Uçuramadığı yolcuların bilet paralarını bile ne ödedi ne de bir haber yolladı.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha