Sormayın - 2

M. Nezih Hacıalioğlu
M. Nezih HacıalioğluSAB Tour Genel Müdürü
sayfayı yazdır, turizm ajansı
09 Ekim 2017, 14:00

TÜRSAB başkan adayları açısından yoğun bir haftaydı. Toplantılar, acenta ziyaretleri, fuar ziyaretleri, meslek örgütleriyle ikili görüşmeler...

Tekrar aday olan mevcut yönetim on gündür suskun… Bir dönem daha süre istemelerinin nedenini yapacaklarının henüz bitmediği şeklinde açıklıyorlar. Aslına bakarsanız hak veriyorum kendilerine.

Mesela bilet acentalarımız BU yönetime rağmen henüz batmadı. Kaç dönemdir BU yönetimin onca çalışmalarına rağmen hala batmayıp ayakta kalmalarını hayretle izliyorum. Gerçekten de iyi direndiler. Bir dönem daha BU yönetime bilet acentalarını batırma amaçlarına ulaşmaları için süre verelim ve hep beraber BUnlara sormamaya devam edelim.

BUnlar havayolu şirketlerine karşı seyahat acentalarının haklarını korumak için cansiperane çalışıyorlardı. Acentalarımızın müşterilerine sistem üzerinden verdikleri bilet fiyatı, havayolu şirketinin web sitesinden daha yüksekti. Acentalarımız zor durumda kalıyordu müşterileri karşısında. Müşterilerinden “Siz bizi kazıklamak mı istiyorsunuz?” sorusunu işitmeye alışmışlardı. Nasıl haklarımızı havayolu şirketlerine karşı koruduklarını sormayın, BUnlar koruyorlardı. Sormayın.

BUnlar servis bedeli konusunda acentaların tüm taleplerine “NO” diyerek havayolları ile acentalar arasındaki sorunu çözüyorlardı. Her şeye zam geliyordu. Enflasyon rakamları ve dövizdeki artış bilet fiyatlarına yansıyordu ama ne hikmetse servis bedelleri hep yerinde sayıyordu. Aynı BUnlar gibi servis bedelleri de yıllardır yerinde sayıyordu ama BUnlar ne yapıyordu sormayın; BUnlar çalışıyordu. Sormayın.

BUnlar acentaların bankaların mil programlarının biletlerini satabilmeleri sağlamak için var güçleriyle çalışıyorlardı. Kendi müşterilerini bankaların çağrı merkezlerine yönlendirmek zorunda bırakılıyordu acentalar. Birileri kazanıyordu mutlaka ama acentalar hem prestij hem de para kaybediyordu. BUnlar bu durumu izlemek dışında ne yapıyordu. Sormayın.

Bu hafta bunları sormayalım.

Sormayacaklarımızın devamı haftaya...

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
 
 
captcha