Sören Hartman: Güveninizi tekrar kazanmak istiyoruz

Sören Hartman: Güveninizi tekrar kazanmak istiyoruz
28 Kasım 2019, 12:48
Thomas Cook’un iflasının sektörde ve müşteride bir güven krizi yarattığını söyleyen Rewe Grup CEO’su Sören Hartman, “Güveninizi tekrar kazanmak istiyoruz” dedi.

AKTOB'un Antalya'da düzenlediği Uluslararası 9. Resort Kongresi’nin baş konuşmacısı Rewe Grup CEO’su Sören Hartman, Almanya ve Avrupa pazarında yaşanan gelişmelere değindi. Thomas Cook’un iflasının dünya turizminde önemli bir kırılmaya neden olduğunu ifade eden Sören Hartman, “Kaybolan güveni yeniden kurmak istiyoruz. Sizde ve müşteride kaybolan güveni tekrar kazanmak istiyoruz” dedi.

“Türkiye geri geldi”

Türkiye’nin yüksek kaliteli otelleri ile turizm endüstrisinde önemli ve güçlü bir ürün olduğuna değinen Sören Hartman, Türk turizminin yaşadığı krizden başarılı bir şekilde çıktığını anlatarak, “Türkiye geri geldi. Buna şüphe yok. Çok iyi iş yaptınız, çok iyi çalıştınız. Türkiye Avrupa’da bütün bölgelerde başarılı oldu. Bu da güven geri geliyor demek” şeklinde konuştu.

“Ucuz değilsiniz, fakat hakkaniyetli fiyatlarınız var”

Türkiye’nin iyi otelleri olduğuna vurgu yapan Sören Hartman şöyle devam etti: “Tesisleriniz çok iyi. Uygun fiyatlarınız var. Ucuz değilsiniz, ama hakkaniyetli fiyatlarınız var. Ülkeniz turizm açısından iyi ve konaklama hizmetinde oldukça iyisiniz.”

“Avrupa’da iyi bir noktaya geldik”

Rewe Grubu’nun yaptığı satın almalarla Avrupa’da iyi bir noktaya geldiğini Anlatan Sören Hartman, “Biz pazarların farklılıklarını kabul ediyoruz. Her ülke farklıdır. Öncelikle güçlerimizi fark ettik sonra da farklılıklarımızı da güç olarak kullandık” dedi.

“Büyük deprem oldu”

Thomas Cook’un iflasını turizm sektörü açısından büyük deprem olarak nitelendiren Sören Hartman sözlerine şöyle devam etti: “Hepimiz bir şekilde para kaybettik. Bu bizi çok üzdü ve canımızı yaktı. Çünkü para kaybederken aynı zamanda güveni kaybettik. Müşterinin en güvenli tatilin paket tur almak olduğu yönündeki güveni kaybettik...”

Thomas Cook’un iflasından sektörün her kesiminin çıkarması gereken dersler olduğunu söyleyen Sören Hartman, Türk otelcilerinin de artık bu konuda mantalitelerini değiştirerek şirketlerin ekonomik tablolarına bakarak hareket etmesi gerektiğini söyledi.

“Ders almalıyız”

Benzeri iflasların gelecekte de yaşanabileceğini hatırlatan Sören Hartman, “Bunlardan bir şeyler öğrenelim. Ve doğru ticaret yapmayı öğrenelim. Gelecekte adil dil ticaret konusunda işbirliği içinde olabilirsek, yine karşılıklı güvenebiliriz” dedi.

“Fiyat odaklı bakışı değiştirmeliyiz”

Sektörün fiyata göre hareket etmesinin karar vermede hataları beraberinde getirdiğini söyleyen Sören Hartman sözlerine şöyle devam etti: “Hepimiz önce fiyata bakıyoruz, Müşterilerimize de fiyatlara bakmayı öğretiyoruz. Bu model doğru bir model değil, değiştirmemiz gerekiyor.”

“İklim değişikliği bir gerçektir, dikkate almalıyız”

Turizmin geleceğinde iklim değişikliğinin önemine dikkat çeken Sören Hartman bu konuda ise şunları söyledi: “İklim değişikliği bir gerçektir. Çok sıcak yazlarımız olacak. Almanya’da bile çok güzel yazlarımız var. İsveçliler yaz ayında Kuzey Denizine gidebiliyor. Bu ilginç bir durumdur ve turizm endüstrisi olarak bunu dikkate almalıyız.

Yaşanan iklim değişikliği nedeniyle destinasyonlar da tehlikeye girmeye başladı. Artık daha fazla fırtına ve sel gibi doğal afetler olacak. Dolayısıyla bunların da kurbanları olacak. Turizm endüstri olarak biz aynı zamanda bunun sebebiyiz. Bu konuda daha dikkatli olmamız ve adımlar atmamız gerekecek.

Diğer yandan gelecek kuşaklar kirli ülkelere seyahat etmeyecek. Bu bir öngörüdür, bunları görmezlikten gelmeyelim.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha