Son nefesimizdeyiz

Son nefesimizdeyiz
05 Mart 2019, 10:54
Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ortak bir açıklama yaptı.

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ve Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), "Ulaşım Teşviklerinde Hak Edişlerin Alınamamasının Yarattığı Kriz” konulu basın toplantısı düzenledi.

80-90 milyon TL'lik hak edişler ödenmedi

KITOB Başkanı Dimağ Çağıner, turizm sektöründeki sıkıntıları anlatarak, turizm sektöründeki sorunları tek başlarında çözemeyeceklerini vurguladı, halktan ve hükümetten destek istedi. Turizm sektöründeki teşvik sistemi ve turizmcilerin 80-90 milyon TL civarındaki alacağı olan hak edişlerin önemine işaret eden Çağıner, "Turizm sektörü çökerse, domino etkisi yapacak ve tüm sektörlere yansıyacak. Son nefesimizdeyiz. Turizm sektörü olarak biz durursak ekonomik krizi o zaman iliklerimize kadar hissedeceğiz. Ülkemiz için konuşuyoruz, bunun sorumlusu biz değil hepimiz olacağız. Bunu tarihe not düşmek için buradayız" diye konuştu.

Çok zaman kalmadı

Otellerin bugün maliyetine çalıştığını ve 2019 verilerinin turizm için çok kötü olduğunu vurgulayan Çağıner, İsrail pazarının siyasi nedenlerden dolayı kapandığını, Avrupa pazarında sıkıntılar yaşandığını ve düşüşün 2020'yi de tetikleyeceğini belirtti. "Turizm sektörü bir kez çökerse, altından kalkamayacağız" ifadesini kullanan Çağıner, teşvik sisteminde verilen rakamların büyük göründüğünü ancak bu teşviklerin tüm sektörlere yansıdığını belirtti. Çağıner, "Turizm sektörü gelir getiren bir sektördür gerekli önem verilmelidir. Ülkemiz, turizm yapılmaya çok müsait bir ülkedir. Herkes turizme sahip çıkmalı ön yargılar kaldırılmalıdır" dedi. Çağıner, sektörün önünde çok zaman kalmadığını ve 2 ay içinde küçülmelerin yaşanabileceğini, işletmelerin işçi durdurma alım azaltma gibi kendi önlemlerini almak zorunda kalacağına da dikkat çekti.

Çok ciddi sıkıntıya girdik

KITSAB Başkanı Erkan Kilim de, ülkede kendilerine özel değil, dünyadaki turizm politikalarının uygulanmasını ve yasaların düzenlenmesini istediklerini söyledi. Teşvik alacaklarının ciddi boyuta geldiğini belirten Kilim, ciddi sıkıntıya girdiklerini söyledi. Kilim, ulaşım sorununun çözümlenmesi gerektiğine de dikkat çekerek, uçak fiyatlarının çok yüksek olduğunu, devlet tarafından bu konuda ciddi adımlar atılması ve milli havayolunun tekrar faaliyete geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha