Son dakika...Turizmcilerin Ajans'a ödeyeceği payda tarih değişti!

Son dakika...Turizmcilerin Ajans'a ödeyeceği payda tarih değişti!
11 Temmuz 2019, 21:16
Turizm Tanıtım Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifi bugün TBMM'de görüşülmeye devam ediyor. Bugünkü görüşmelerde Turizm işletmelerinin Ajans için ödeyecekleri paylarla ilgili tarih de değişiklik yapıldı.

'Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı' kurulmasına yönelik kanun teklifinin ikinci bölümüyle ilgili TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeler dün tamamlanmıştı. Bugün ikinci bölümde yer alan maddeler görüşülüp oylanıyor.

Kanun teklifinin 'İlk beyannamelerin verilmesi ve ödeme' başlıklı kısmında turizm işletmelerinin Ajans'a turizm payı olarak ilk ödemeyi ne zaman yapacağı da da yer almıştı. Buna göre 2019 yılının 1 Ağustos tarihinden başlamak üzere Ağustos ve Eylül aylarına ilişkin verilmesi gereken beyannamelerin 26 Ekim 2019'a kadar verileceği ve bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken turizm paylarının 26 Ekim 2019 akşamına kadar ödeneceği belirtilmişti.

Mükellefiyet 1 Ekim'de başlayacak

TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti Milletvekillerinin verdiği önergeyle turizm paylarıyla ilgili 1 Ağustos'ta başlayacak mükellefiyet 1 Ekim'e ötelendi. Önergenin gerekçesinde " Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının ana gelir kaynağını oluşturan turizm payına ilişkin mükellefiyetin 1 Ekim 2019 tarihinde başlatılması amaçlanmaktadır." ifadeleri yer aldı. Yapılan oylama sonucu önerge kabul edildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha