Son dakika...Turizmcilerin Ajans'a ödeyeceği 'pay' değişti

Son dakika...Turizmcilerin Ajans'a ödeyeceği 'pay' değişti
10 Temmuz 2019, 22:28
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasına yönelik 11 maddelik kanun teklifinin en önemli maddelerinin yer aldığı ilk bölümü TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasına yönelik 11 maddelik kanun teklifiyle ilgili TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeler devam ediyor. Teklif'in ilk 6 maddesini içeren ilk bölümü kabul edildi.

Turizm payında değişiklik

Kanun Teklifi'nde en çok tartışılan ve muhalefetin de sert eleştiriler getirdiği düzenlemelerden biri Ajans için turizmcilerden alınması öngörülen paylardı. Muhalefetin vergi, haraç, yağma olarak adlandırdığı MHP'nin de düşürülmesini istediği turizm paylarıyla ilgili AK Parti Milletvekilleri'nin verdiği önergeyle değişiklik yapıldı.

Otellerden binde 7.5, acentelerden on binde 7.5

Kanun teklifinde turizm payı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli yeme içme tesisleri ve Bakanlık belgeli deniz turizmi araçlarından yüzde 1, seyahat acentelerinden ve hava yolu şirketlerinden binde 1 ve özel şirketlerin işlettiği havalimanlarından binde 2,5 olarak alınması öngörülüyordu. Yeni önergeyle birlikte otellerden ve Bakanlık belgeli yeme içme tesisleri ile deniz turizmi araçlarından binde 7,5; acentelerden ve hava yolu işletmelerinden on binde 7,5 ve özel işletmedeki havalimanlarından binde 2 oranında alınması kabul edildi.

Kış, sağlık, kırsal ve spor tesislere yüzde 50 indirim

Önergede ‘’Kış termal, sağlık, kırsal ve nitelikli spor turizmi gibi Bakanlık tarafından desteklenmesi uygun görülen turizm türlerinde faaliyet gösteren tesisler için bu oranlar yüzde 50 indirimli olarak uygulanır’’ ibaresi de eklendi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha