Son dakika satışlarında Türkiye’nin geri dönüşü...

Son dakika satışlarında Türkiye’nin geri dönüşü...
29 Haziran 2017, 15:56
2017 yaz sezonu için Yunanistan ve Mısır’a yönelik yaşanan satış artışı, son dakika satışlarıyla Türkiye’nin geri dönüşü Alman tur operatörlerinin yüzünü güldürüyor.

Önde gelen Alman tur operatörleri geçtiğimiz yılki önemli kayıpların ardından bu yıl artan satış rakamlarıyla yükseliş trendi yaşıyor.

Thomas Cook Almanya Yöneticisi Stefanie Berk; 2017’nin 2016’ya göre çok daha iyi olduğunu; Alltours Yöneticisi Markus Daldrup ise bu yaz rezervasyonlarda % 4.5 oranında artış beklediklerini söyledi.

TUI Almanya’nın yeni CEO’su Marek Andryszak; İspanya, Yunanistan ve Portekiz destinasyonlarında önemli bir pazar payına sahip olduklarını; Yunanistan’a yönelik rezervasyonlarda % 20’lik bir artış kaydettiklerini ve TUI’nin bu yılki pazar payını şimdiye dek % 23 oranına yükselttiklerini belirtti.

Alman tur operatörlerinin ortak görüşü olarak bu yılın kazanan destinasyonları arasında Yunanistan, Mısır, Hırvatistan ve Portekiz yer alıyor. Bunun yanı sıra Thomas Cook Almanya Yöneticisi Stefanie Berk; Yunan Adaları Korfu ve Kos’ta belli tarihler için doluluk oranının en üst seviyeye ulaştığını açıkladı.

Buna karşılık TUI Yöneticisi Stefan Baumert ise şu an için her destinasyonda boş yatak kapasitesine sahip olduklarını ifade etti.

Yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra önde gelen Akdeniz destinasyonlarının bu yaz için daha pahalı olduğu belirtiliyor. FTI yöneticisi Ralph Schiller; 2016 yılında yaşanan önemli kayıpların ardından Balear ve Kanarya Adaları’nın, İspanya ana kara destinasyonlarının ve Yunan Adaları’nın bu yıl geçtiğimiz yıla oranla daha pahalı olduğuna dikkat çekti.

Yaşanan bu gelişme sonrasında birçok Alman tatilci önemli fiyat avantajı sunan Mısır, Tunus ve Türkiye destinasyonlarına yönelmeye başladı. Birçok tur operatörü, Mısır’ın 2017 yaz sezonunda önemli bir büyüme kaydettiğini, Almanlar arasında tekrar cazip bir konuma geldiğini belirtti. Thomas Cook’tan Stefanie Berk, Mısır’a yönelik bu yıl güçlü bir talep artışı yaşadıklarını, Schauinsland-Reisen yetkilileri ise kaydettikleri % 30’luk artış sonrasında Düsseldorf ve Münih’ten Mısır’a ek sefer koyduklarını açıkladı.

Türkiye ise, son dakika rezervasyonlarındaki düzelme sayesinde düşük fiyat seviyesine rağmen Almanya pazarında geri dönüş yaşıyor. Thomas Cook Yöneticisi Stefanie Berk; “son dakika satışlarında en büyük talebi Türkiye’nin gördüğünü; Türkiye’nin, İspanya ve İtalya gibi diğer destinasyonlara oranla % 25 – 30 daha ucuz durumda olduğunu söyledi.

TUI ve Bentour Reisen de son dakika rezervasyonlarında Türkiye’ye yönelik artış yaşandığını doğruladı. FTI ise Türkiye rezervasyonlarında 2016’ya oranla çift haneli bir artış rakamına ulaşabileceklerini öne sürdü.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha