Rota

Bakan Ersoy'dan Korona virüsü açıklaması

Bakan Ersoy'dan Korona virüsü açıklaması
29 Ocak 2020, 13:38
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çin'de ortaya çıkan Korona virüsünün Türk turizmini etkileyip etkilemeyeceği yönünde açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı'nın (YTB) çalışmalarına ilişkin Ankara'daki medya temsilcileriyle bir araya geldi. YTB faaliyetlerine ilişkin sunum yapan Bakan Ersoy, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genel turizmi etkilemez

Bakan Ersoy, Çin'de yayılan koronavirüsün Türkiye'de Çinli turist sayısını etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ersoy, "Geçen sene 450 bine yakın Çinli turist vardı. Türkiye'nin genel turist profilinde bu çok etkili bir sayı değil. Türkiye 2019 yılında 52 milyondan fazla turist ağırlamış, 34 milyar dolar gelir. Bir hafta sonra kesin sonuçlar açıklanacak. Çin'le sınırlı kalan koronavirüs salgını Türkiye'nin turizmini olumsuz etkilemez. Genel turizm açısından etkilemez. Çin pazarı bizim için önemli ama bununla ilgili kesin sonuca varmak için erken. 14 günlük süreci var" diye konuştu.

Eylem planı hazırlanıyor

Bakan Ersoy, global krizlerin tamamının stratejileri etkileyeceğini kaydederek, "Alternatif eylem planları hazırlıyoruz. Gerçekleşmeler oldukça buna göre planları devreye alacağız. Virüsün gidişatıyla ilgili 14 gün süresi var. Bunu doldurmadan Dünya Sağlık Örgütü'nün yapacağı açıklama netleşmeden eylem planına geçmek doğru olmaz" ifadelerini kullandı. Bakan Ersoy, turizmin bir algı yönetimi olduğunu söyleyerek, Çin'de yayılan koronavirüs ile ilgili basının daha dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha