Sömestr tatilinde yurtdışı ilgisi!

Sömestr tatilinde yurtdışı ilgisi!
18 Ocak 2023, 11:22
20 Ocak’ta başlayacak iki haftalık yarı yıl tatili öncesi rezervasyonlar hareketlendi.

Okullar, 20 Ocak’ta iki haftalık yarı yıl tatiline girecek. Sömestr tatili heyecanı ise çocuklar kadar turizmcileri de sarmış durumda. Hafta sonuyla birlikte 16 gün sürecek yarı yıl tatili öncesi rezervasyonlar hareketlendi. Tercihlerde ise küresel ısınmanın etkileri görülüyor. Kayak merkezlerine mevsim normallerinde kar düşmeyince tatilcilerin rotasında kültür turları, termal tesisler ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin öne çıktığı görüldü. Tur şirketleri, sömestrda yurtdışı tatilini tercih edenlerin vizesiz ve yakın destinasyonlara odaklandıklarını belirtiyor. Sömestr tatilinde yurtdışı taleplerin geçen yıla göre arttığını belirten yetkililer, “2019 verilerini yakaladık” diyor.

Onaran: Kültür turları ve Kıbrıs talepleri öne çıkıyor

Sömestr Tatili için rezervasyonların beklentilerinin üzerinde olduğunu ifade eden Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, kültür turları ve Kıbrıs taleplerinin öne çıktığını belirtti. Onaran, “Yurtiçi kültür turlarında paketlerimiz yüzde 70 dolu. GAP ve Kapadokya’ya yoğun ilgi var. Antalya, Bodrum’daki otellere de talep var. Kıbrıs turlarımız ise dolmak üzere. Yurtdışını tercih edenlerin yakın destinasyonlara yöneldiklerini görüyoruz. Özellikle Balkanlar, Fas, Dubai, Mısır çok iyi gitti” diye konuştu.

Kocabaş: Yurtdışı turlarda sömestr talepleri arttı

Bu yıl pandemi kısıtlamaları, vize engeli gibi sorunların yaşanmamasından dolayı tatilcilerin daha rahat hareket ettiklerini belirten Jolly Tur Pazarlama Müdürü Baran Kocabaş da yurtdışı turlarda sömestr taleplerinin arttığını söyledi. “İtalya ve Balkanlar en çok tercih edilen destinasyonlar” diyen Kocabaş, şöyle devam etti: “Yurtiçi turlarda ise Van-Kars-Erzurum turları, Kapadokya turları, kayak turlarına ilgi var. Ayrıca butik turlar, gastronomi turları da bu yıl tercih ediliyor.” (Hürriyet)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha