Siz olsanız?

Handan Atamer Engin
Handan Atamer EnginKites Group CMO
27 Temmuz 2020, 01:04

Turist nedir?

Turizm nedir?

Turistler nereyi tercih eder?

Dünyada en çok tercih edilen turistik bölgeler nereler?

Bu soruları sayfalarca çoğaltabiliriz elbette.

Ayasofya Cami mi, müze mi olmalı? tartışmalarını bırakıp başka bir boyut açalım ortaya gözden kaçan.

Beni esas ilgilendiren pandemi nedeniyle dibin dibini gören turizm sektöründe tüm rakip ülkelerimizin ve dünyada bize karşı duruş sergileyip her olayı bize karşı bahane kullanmaya çalışan sözde medeni ülkelerin bizi yok etme çabaları hızla sürerken, ortadaki manzara gerçekten korkutucu. Hani bu görüntülere bakınca bizim başka düşmana zaten ihtiyacımız yok dedirten cinsten hem de.

Tamam bir semboldür, siyasi erk bir mesaj vermek istiyor. Hadi diyelim o 350 bin kişi içinde yıllardır beklenen özlem; hepsine tamam, kabul.

İyi de kitleye bakalım, bazıları adeta kafa kesmeye giden İŞİD terör örgütü üyelerinin fotolarındakilerden hiç farkı olmayan kıyafet ve görüntüdeki tipler. Yüreklerindeki hınç, kin ve öfke suratlarına vurmuş. Sanki biraz daha güç ve fırsat bulsa hepimizi kesecek hissiyatı uyandıran.

Bir başka tarafa bakıyorsun, Nasrettin Hoca kılıklı mı ararsın, padişah kaftanıyla gelen mi? Bir tımarhane avlusunda ya da film stüdyosundan değil görüntüler. Sarıklı, entarili son derece çağ dışı ve son derece korkutucu ayni zamanda güvensizlik hissi veren görüntüler.

Benim yorumuma gerek olmayan, deklanşöre basılarak dünyaya yansıyan görüntüler bunlar. Başta Cumhurbaşkanımız ve Dış İşleri Bakanımız olmak üzere seferber olduk, Avrupa'dan turist gelsin bize diye. 'Sağlıklı bir tatil sunuyoruz, her türlü güvenceyi veriyoruz' diye. Tüm sektör her tanıdığımızı, partnerimizi ikna etmeye uğraşıyoruz Türkiye güvenli diye. Yahu turistleri bırakın ben bu ülkenin vatandaşı, bir Cumhuriyet kadını olarak, Atatürk kadını olarak o topluluğa ait görüntülerden ürkerken, kafamdan yığınla endişeli sorular yumak olmuşken, ben o gün dışarıdaki işlerimi iptal edip evimde oturmuşken. Ne oldu onca çaba şimdi?

Ne turisti pardon?

Afganistan'a gider misiniz tatile?

Suriye'ye gider misiniz kültür turuna?

Bekliyoruz bugün yarın Almanya seyahat yasaklarını kaldıracak Türkiye için diye. Çok bekleriz biz çoook...

Turizmde yeni bir segment ve ürün çeşitlemesine gitsem diye bir an düşündüm. Dizilerde, filmlerde oluyor ya, parayı verip hayalini gerçekleştiriyorsun... 'Filmlerde ve haberlerde gördüğünüz savaş, çatışma, ortaçağ ortamlarını kanlı canlı yaşayabileceğiniz sanal gerçekliği yaratıyoruz size turlarımızda' şeklinde.

Rüyamda tam bu tarzda bir tura kayıt yaptırmaya kalkıyordum ki kalk anne mamamı koy acıktım miyavlamasina geçti... Umarım bir kabustu gördüklerim diyerek açtım gözlerimi ama her şey aynı duruyormuş oysa.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Handan Ergin
Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha