Şimşirgil'den Cumhurbaşkanı'na çağrı: Kültür Bakanlığı’nın skandal uygulamasını iptal edin

Şimşirgil'den Cumhurbaşkanı'na çağrı: Kültür Bakanlığı’nın skandal uygulamasını iptal edin
05 Şubat 2024, 13:06
Türkiye Gazetesi yazarı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya Camii'nde yabancılar için özel bölüm açılıp ücretli hale getirilmesi kararının kaldırılmasını istedi.

Türkiye Gazetesi yazarı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil Ayasofya Camii'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ayasofya Camii'nde yabancılara özel bölüm açılıp ücretli hale getirilmesini köşesine taşıdı. Şimşirgil yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulundu. Şimşirgil'in yazısı özetle şöyle:

"10 Temmuz 2020 milletimizi ve bütün dünya Müslümanlarını sevince gark eden bir gündü. O gün, 86 yıldır mahzun duran Ayasofya’nın zincirleri kırılmıştı. Danıştay Ayasofya’nın asli hâline döndürülmesinin kararını vermiş ve siz de bu kararı imzalayarak yeniden cami vasfını kazandırmıştınız.

Hukukun eşsiz kararı!

Sayın Cumhurbaşkanım! Konuşmanızda Ayasofya’nın vakfiyesine uygun olarak dönüştürülmesinin önemi üzerinde özellikle durmuştunuz.

Kültür Bakanlığı’nın skandal uygulaması!

Sayın Cumhurbaşkanım! Danıştay 10. Dairesi’nin aldığı şaheser karara ve sizin bunun manasını anlattığınız muazzam konuşmanıza rağmen ne yazık ki Kültür Bakanlığı son dönemde skandal bir uygulamaya imza attı. Ayasofya’da Fatih Sultan Mehmed Han’ın vakfiyesini kısmen de olsa bozan bir uygulama başlattı. Vakfiyede yazıldığı üzere bir noktada dahi olsa vakıf şartlarına halel gelmesi, Fatih Sultan Mehmed Han’ın bedduasına maruz kalmaktır. Buna rağmen:

15 Ocak 2024’te yürürlüğe giren karara göre Kültür Bakanlığı müzenin bir bölümünü (üst katlardaki kısımları) cami vasfından çıkartarak tamamen yabancılara mahsus bir alan hâline getirdi ve onlardan giriş ücreti olarak 25 avro alınmaya başlandı. İlk hafta Müslümanlar bu bölümlere alınmadı.

Tepkiler üzerine Müslümanlara da 25 avro ücret karşılığında aynı bölümlere girme imkânı tanındı. Oysa Ayasofya bütünüyle camidir. Müslümanlardan hiçbir şekilde hiçbir bölümü için ücret alınamaz. Bu hâl vakfiyeye zıttır.

Böylece Hıristiyanlara ayrılan bu bölüm tamamen bir müze hüviyeti kazanmış oldu. Camiye ücretsiz giriş yapan Müslümanların o bölüme 25 avro vermeleri de mümkün değildir. Dolayısıyla bu katlar bir anlamda tamamen gayrimüslimlere tahsis edilmiş olmaktadır.

Evet gayrimüslimlerden bir ücret alınabilir. Ancak Selimiye, Süleymaniye, Sultanahmet camileri gibi Ayasofya’nın ana mahallinde gezebilirler. Özel bölüm ayrılması vakfiyeye ters olduğu gibi yine ileride başka bölümlerin başka maksatlara ayrılmasına da zemin hazırlayacaktır.

Kültür Bakanlığı bu müze kısmının işletmesini de bakanın akrabası olduğu ifade edilen bir şirkete verdi. Bu uygulama da ileride Ayasofya Camii için çok tehlikeli gelişmeleri beraberinde getirecek bir husustur.

Şu an müze kısmı olarak faaliyet gören galerilerde rehber sistemi yok. Orada Ayasofya'nın Osmanlı ile ilgili hiçbir noktası anlatılmıyor. Tamamen Hristiyanlık propagandası yapılıyor.

Neticede Ayasofya’nın 2. katının galeri şeklinde düzenlenerek ücretli hâle getirilmesi, Ayasofya-i Kebir Camii’ni tekrar ibadete açan Danıştay, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararlarını iptal etmektedir.

Zira bu kararlarda ve İslam Vakıf hukukunda Ayasofya Camii’nin hayrat vakıf olduğu, mülkiyete konu olamayacağı, vasfının değiştirilemeyeceği, haklarının üçüncü kişilere ve devlete karşı korunmuş olduğu, vakfeden Fatih Sultan Mehmed Han tarafından cami olarak bedelsiz şekilde kullanılması için kamunun istifadesine sunulduğu, cami olmak dışında başka bir şekilde isimlendirilemeyeceği ve hiç kimse tarafından gelir getirme amacıyla kullanılamayacağı karara bağlanarak tescil edilmiştir.

Bu kararda “Devlet sadece amacı doğrultusunda kullanılmasını teminen vakıf mallarının kendisine emanet edildiği varlıktır” denilmektedir.

Danıştay’ın Ayasofya’nın müze vasfını iptal ederek camiye iade eden kararında ayrıca, "cami olarak toplum tarafından istifadesine engel olunamaz" denilmektedir.

Ayasofya-i Kebir Camii’nin yalnızca toprağı veya bir parçası değil, bütün katları ve külliyesi cami olarak tescillidir. Oysa galerilerde halılar hâlâ serilmemiş ve namaz kılmaya müsait hâle getirilmemiştir.

Oldubittiye getirilen kararı kaldıracağınıza inancımız tam!

Sayın Cumhurbaşkanım!

Sizin, Ayasofya Camii ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu oldubittiye getirilen ve Fatih Sultan Mehmed Han’ın vakfiyesini yok sayan kararını kaldıracağınıza inancımız tamdır.

Dünya ayaklanmış iken baş eğmeyen ve Ayasofya’yı hukukun belirlediği tarzda Sultan Fatih’in vakfiyesine uygun olarak milletimizin istifadesine tekrar sunan siz değerli devlet büyüğümüzün, içeriden atılan bu meş’um adımı yok sayacağınıza yürekten inanıyorum.

En kalbî muhabbetlerimle.

Yorumlar
Abdullah rehber
06 Şubat 2024, Salı 01:36
Ahmet Şimşirgil hocama her harfine ve kelimesine katılarak %100 destek veriyorum. Birçok alim geçinen kişinin haykıramadığı gerçeği o gücü yettiğince paylaşıyor kamuoyuna ama duyan yok!
Misafir
06 Şubat 2024, Salı 09:26
Ayasofya Cami yapılsın isteğine, Cumhurbaşkanı ‘önce siz gidin Sultanahmet’i doldurun’ demişti. İnternette videosu mevcut. Atatürk müze yaparken mülkü Camii-Kebir olarak tescilletmişti. Dünya miras listesinde bir yapıyı keyfime göre kullanırım derseniz kapısını kemiren de olur, binlerce yıllık sebillere ayakkabısını koyan da. Sizin için bunlar önemli değidir, önemli olan hristiyanlara dini siyasi ayardır. Ama bu yoğunluğa o yapı uzun süre dayanamayacaktır. Hadi dini açıdan bakarsak da Justinian’ın ona buna çökerek gasp ederek meydana getirdiği bir yapıda namaz kılmak mı daha hayırlıdır, helal parayla yapılan bir camide namaz kılmak m? Hoca giriş ücreti neden var deyip diğer büyük camileri örneklemesi de ayrı komedi. Ayasofya kilise olarak yapılmış, iki haliyle muhteşem bir miras. Bırakın en doğrusu olmuş, altı cami üstü müze kalsın. Kalsın ki gelecek nesillere de kalsın..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha