Şimdiye odaklanmak

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
22 Nisan 2020, 18:57

Corona virüs salgının etkisini en yoğun hissettirdiği sektör hiç şüphesiz turizm ve konaklama sektörü oldu. Geçici bir süre faaliyetlerine ara veren havayolları, havalimanları, oteller, tema parklar, yeme-içme mekanları ve paydaşları nakit akımı ve işletme sermayesi yönetiminde zorlanmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye'de hükümet 100 milyar liralık 'Ekonomik İstikrar Kalkanı' adında bir program açıkladı. Turizm ve konaklama sektörü açısından bakıldığında açıklanan önlemler ve paket büyüklüğü maalesef beklentilerin çok uzağında kaldı. Sektör sivil toplum örgütleri tarafından hükümete ilave paket çağrısı yapıldı.

Turizm ve konaklama sektörünün tüm katmanlarında ortak bir dil arayışı bulunmaktadır. Sivil toplum örgütleri, bilim insanları, hikayesi olan yatırımcı ve üst düzey yöneticilerden oluşacak bir ‘turizm yüksek istişare kurulu’ sektöre büyük katma değer sunacaktır.

'Haziran ayına kadar insanlar işine dönecek' önce kendi ekonomilerine dikkat etmeleri gerçeğinin sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacak.

Korona önlemlerinin hangi boyutlarda seyredeceği henüz bilinmediği için ülkelerin vatandaşlarına bugünden seyahat rezervasyonu yapmamaları yönünde uyarıları arka arkaya gelmektedir. Ayrıca küresel ekonomik daralma ve Dolar ve Euro kurundaki artış gelişmekte olan ülke vatandaşlarının tatil planlarını olumsuz etkileyecek gibi.

Dünyada bu yaz çare iç pazar olacak, insanlar kalabalık ortamlara belli bir süre girmek istemeyecektir. Seyahat ettikleri yerlerde hijyen ve sosyal mesafeye dikkat edilecektir. Ulaşım mesafesi kısa kendi imkanları ile gidebilecekleri tatil beldelerine yönelecektir. 2020 yılı turizm sektörü için ayakta kalma yılı olacak diye biliriz.

2021’e kadar Corona virüse karşı aşı ve ilacı bulunur bununla birlikte biyolojik pasaporta geçilirse dünyada hayat normalleşir.

Kriz döneminde transformasyonel lider davranışları işletme performansına olumlu yansıyacağından bu durumu daha az hasarla atlatmalarını sağlayacaktır. İşletmelerin, operasyonel etki analizlerini farklı senaryolara göre simülasyonlarını yapmaları, nakit akışı yönetimi yapılması ve devlet tarafından sağlanan desteklerin takip edilerek kullanılması gerekiyor.

Pozitif olun, şimdiye odaklanın ve bütün enerjinizi işinize verin.

üTüm pazarlardaki gelişmeleri takip edin ve yönetin

Pazar gelişmeleri anlık takip edilmeli ve hızlı aksiyon alınmalıdır. Bireysel yaklaşımdan daha ziyade destinasyon olarak bütüncül bir fiyat politikası oluşturulması ve arkasında durulması son derece etkili olacaktır. Rekabet ortamında bir adım önde olabilmek için ürün ve hizmet farklılaştırma stratejileri geliştirmeye özen gösterilmelidir.

üNakit akışını gerekiyorsa fonlayın

Bu noktada, işletmelerin mevcut ve öngörülen likidite profillerini incelemesi çok önemli. Ayrıca, işletme sermayesi dinamiklerindeki değişimleri ve kısa vadedeki nakit akışı tahminlerini değerlendirmeleri gerekiyor. Dünyada şu anda çok sayıda küresel otel grubu farklı senaryolarla mali istikrarını gözden geçiriyor.

üÇalışanları koruyun

Görkemli ve şık tasarımlı bir otelle sahip olmanız yapıya ruh vermez, işletme anlayışınız ve güler yüzlü çalışanlarınız o ruhu verir. Çalışanlarınızdan tasarruf ederek, ruhunuzu öldürmeyin.

Tesis içi alınacak tedbirler kadar çalışanlarınıza corona virüs testi yaptırmanız, misafirlerinize daha güvenli ve sağlıklı bir ortam sunmanızı sağlar.

üUzun vadede tedarik zinciri planlaması yapın

Tedarikçilerinizin üretim merkezlerini ziyaret edin ve ürün standardının istenilen seviyede olup/olmadığını kontrol edin. Olası bir olumsuzluk yaşamamak için tedarik, ürün kalitesi konusunda garanti alın. Kurumsal firmalarla çalışılmasına özen gösterin.

üMüşterilerle iletişimde olun

Turizm ve konaklamama sektörü, Corona virüsün mali etkilerine odaklanırken bu köklü değişimin tüketici ilişkileri üzerindeki etkisini de gözden geçirmeli. Müşteri deneyimini orta vadede nasıl iyileştirilebileceğine yönelik planlar oluşturmalı. Sadakat programı üyelerini ve tesisinizde konaklamış misafirleri arayarak bu zor zamanlarda yanlarında olduğunuz hissini verin. Bununla birlikte otelinizin bulunduğu şehir ve işletme olarak Corona virüs salgınıyla ilgili alınan tedbirler hakkında misafirlerinizi bilgilendirin. Yeni dönemde kişiye özel misafir deneyimine odaklanın.

Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı En İçten Dileklerimle Kutluyorum.

Herşeye rağmen gelecek güzel olacak.

Sağlıcakla kalın.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Tayfun Döşkaya
Yorumlar
Barrichello
25 Nisan 2020, Cumartesi 08:15
Sonuç odaklı faydalı bir yazı olmuş.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha