Sezonu erken açtı, oteller yoğun ilgiden memnun!

Sezonu erken açtı, oteller yoğun ilgiden memnun!
17 Mayıs 2022, 16:48
Yeşil ve mavinin bir arada bulunduğu, tarihi ve kültürel değerleriyle dikkati çeken kent turizm sezonunu erken açmasına rağmen oteller yoğun.

Ramazan Bayramı tatilinde başlayan turist hareketliliği dolayısıyla turizm sezonunun önceki senelere göre daha erken açıldığı Trabzon'daki otellerde rezervasyonlar arttı.

Rezervasyonlarda Ürdün, İsrail, Umman ve Kuveyt başı çekiyor

Trabzon Oteller Birliği ve Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Dündar, bundan önceki dönemlerde özellikle Orta Doğu'dan gelen turistlerin 15 Haziran-15 Ağustos tarih aralığındaki tercihleri dolayısıyla 2 aylık döneme sıkışan turizm sezonu geçirdiklerine dikkati çekti. Dündar, "Her ne kadar yüksek fiyatlardan satışlar olsa bile ne şehri ne turizmcileri ne de işletmecileri tatmin etmiyordu. Hedefimiz öncelikle bu sezonu 12 aya yaymak için çaba harcamak, kışın ve ilkbaharda nasıl turist getiririz çabası içinde olmak." diye konuştu.

Tur firmalarından, acentelerden ve Orta Doğu'dan turist getiren firmalardan, özellikle 2020 ve 2021'in salgın dolayısıyla sıkıntılı geçmesinden sonra 2022'de turizm sezonunun uzamasını talep ettiklerini belirten Dündar, şunları kaydetti:

Dündar: Trabzon'da oteller odalarının yüzde 50'sini erken rezervasyonla sattı

"Talebimiz karşılık buldu. Artık Trabzon'da sezonun bu yıl için mayısta başlayıp 30 Ekim'e kadar yoğun bir şekilde süreceğini tahmin ediyoruz. Şu anda turizm işletme belgeli yani Bakanlığa bağlı yaklaşık 9 bin 500 yatak kapasitesi var. Özellikle bu tesislerimiz odalarının yüzde 50'den fazlasını erken rezervasyonla sattı. Bir de belediye belgeli, basit turizm işletme belgeli tesislerimiz var. Onların da yatak kapasiteleri yaklaşık 7 bin 100 civarında. Turizm işletme belgelilerin dolulukları arttıkça onlar da dolacaktır. Bu sezon 7 aylık sürede Trabzon iyi bir doluluk yakalayacak. Umarım ki önümüzdeki yıllarda iyi dolulukla birlikte iyi fiyat da yakalanacak."

Dündar, erken rezervasyon taleplerinde Ürdün, İsrail, Umman ve Kuveyt'ten gelen turistlerin ilk sırada yer aldığını, özellikle Suudi Arabistan pazarının açılmasını ümitle beklediklerini vurguladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha