Sezon öncesi turizm bölgelerindeki son durum…

Sezon öncesi turizm bölgelerindeki son durum…
sayfayı yazdır, turizm ajansı
16 Haziran 2017, 11:43
Türkiye'ye gelen turist sayısında ibre Nisan'da pozitife döndü. Yabancı turist sayısı yüzde 18.10 arttı. Sektör Mayıs ayı verilerinin de yüzde 20'lik artış bekliyor. Türkiye’nin öne çıkan tatil destinasyonlarındaki durum şu şekilde…

Nisan ayında açıklanan yabancı turist sayısındaki artış, 2017 yılı için turizm sektörünü umutlandırdı. Dünya Gazetesi, turizmde sektörün nabzını tuttu. Türkiye’nin öne çıkan destinasyonlardaki trendler şöyle:

Antalya’yı Ruslar ve İsrailliler sevindirdi 10 milyon son dakikacı Alman beklemede

Son yıllarda büyük sıkıntı yaşanan Antalya turizminde Rus turistlerin gelişi sektörü sevindirdi. Avrupa pazarında da “son dakika” hareketi bekleniyor. Yılın 5 aylık döneminde Antalya’ya gelen turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış oldu. Ocak – Mayıs döneminde Antalya’ya 1 milyon 911 bin 994 turist geldi. Geçen yıl Türkiye’ye gelmeyen Rus turist sayısında ise mayıs ayında yüzde 5 bin 315 artış oldu. Ocak – Mayıs aylarında Antalya’ya gelen Rus turist sayısı da 691 bin 484 olarak gerçekleşti. Ukraynalı turist sayısı da yüzde 53 artarak 136 bin 399’a ulaşırken İsrailli turist sayısında da önemli artışlar oldu.

İsrailli turist artışı da yüzde 19 artışla 45 bin 579’a ulaştı. Türkiye’nin turizm pazarında en güçlü olduğu Avrupa’da ise düşüş hakim. Yılın 5 aylık döneminde Antalya’ya gelen Alman turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 düşerek 376 bin 212’ye geriledi. Düşüşler sadece Almanya pazarı değil, Hollanda, İngiltere, Belçika, Danimarka, İsveç İsviçre, Norveç, Fransa ve Avusturya pazarlarında da yaşandı.

Recep Yavuz: Son dakika satışları Türkiye’ye yarayacak

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, İspanya'da otellerin dolması ve gidenlerin yaşadığı memnuniyetsizliğin ‘son dakika’ satışları ile Türkiye'ye yarayacağını söylüyor. İspanya’nın beklenilenin üzerinde talep aldığını ve bunun da yerel halkı mutlu etmediğini ifade ediyor Yavuz, şöyle devam ediyor: “İspanya’daki durum Türkiye’ye yarayacak. İspanya artık fazla turist istemiyor.

Almanya’da hala bir ülkeyle rezervasyon yapmamış 10 milyona yakın kişinin son dakikada tercihini Türkiye için kullanmasına yarayacak. İspanya’da oteller aylar öncesinden kapasitelerinin üzerinde doldu. Bu müşterilerin memnuniyetsizliklere yol açtı. Mallorca kapasitesinden fazla turisti ağırladı ve bu ağır yükü kaldıramadı.”

“2017 Bodrum için 2016’dan daha iyi geçecek ama …”

Rusya krizinin aşılması, Bodrum’da yüzleri güldürdü. Ukrayna’dan vizesiz gelişler, İsrail ile ilişkilerin düzelmesi Bodrum pazarına olumlu yansıdı. Ancak yerli turizmde de beklenti büyük. Bodrum Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, “Bodrum’da geçen yılın yüzde 10 – 15 üstünde bir sezon yaşayacağımızı öngörüyoruz. 2016’dan iyi geçecek ama 2015’i yakalamamız zor. Fiyatların dipte olması yerli turistler için büyük avantaj. Erken rezervasyon indirimleri Ramazan Bayramı’na kadar sürecek. Halkımızın bunlardan yararlanmasını öneriyorum. Bodrum olarak Bodrum TIR’ı ile 30 şehirde yaptığımız tanıtım çalışmalarının meyvelerini toplayacağız” diyor. Ancak Bodrum, Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinden gelen turistler açısından zorda.

Ruslar Antalya’ya dönünce iç pazar Ege’ye kaydı

Ege’nin incisi İzmir hareketlenen iller arasında. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, bu yılın geçen yıldan daha iyi geçeceğini söylüyor. “Geçen yıl Antalya, Rusya pazarında kayba uğramıştı ve hem iç hem diğer dış pazarlara yönelmişti.

Bu yıl Rusların tekrar Antalya’ya yönelmesi ile iç pazar Ege’ye kaydı” diyor İşler ve şunları söylüyor: “Ege için Rusya, Ukrayna, İngiltere, İsrail ve İran’dan da pozitif rakamlar geliyor. Almanya başta olmak üzere Avrupa’da negatif bir durum söz konusu olsa da toplamda geçen seneye göre yüzde 10 – 15 büyüme öngörüyoruz. İspanya, Yunanistan ve Güney Kıbrıs turizm sektöründe hem fiyat hem de doluluk olarak tarihlerinin zirvesini yaşıyorlar ve tur operatörleri ile çalışmalarını sınırlandırıyorlar. Portekiz ve Hırvatistan’ın da kapasiteleri düşük. Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında son dakika taleplerinin artmasını bekliyorum. Ucuz ve kaliteli turizm hizmeti almak isteyenler için en iyi pazar Türkiye. 2016’yı yüzde 10 – 15 aşarız. Olağan dışı gelişmeler olmazsa Türkiye turizmi 2018’de fabrika ayarlarına döner, 2019 da ‘çıkış yılı’ olur.”

Edirne, deniz kum güneş turizmin de öne çıktı

Trakya bu yıl turizm destinasyonları arasında yıldızı en çok parlayan bölgelerden oldu. Üstelik sadece Hıdırellez Kakava Şenlikleri, Yağlı Güreşleri, Mimar Sinan’ın eserleri, milli tabiat parkları ve günübirlik sınır turizmi ile değil. Trakya, deniz, kum, güneş turizminde de etkinliğini artırdı! Saroz Körfezi, İstanbul’a en yakın 75 kilometrelik Ege sahili. Sahil şeridinin her bölgesinden denize girilebildiği gibi, dalış ve windsurf de yapılabiliyor. Bölge 2006/11264 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilmişti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu “Edirne turizm açısından, bu yıla verimli başladı. Biz deniz kum güneş turizmin de dahi öne çıktık” diyor ve şunları kaydediyor: “Geçen yılın rakamlarını aştık. Havaların düzeldiği Nisan ve Mayıs aylarına ziyaretçi sayılarında rekorlar kırdık. Bu iki ayda pek çok otel yüzde 100 dolulukla çalıştıklarını ifade ettiler. Edirne’ye gelenler çoğunlukla ayrılırken Bademli Kurabiye, Badem Ezmesi, Deva-i Misk gibi ürünler alırlar. Bu ürün üreticileri ile yaptığımız görüşmelerde satışlarının 2016’ya göre ikiye katlandığı ifade ediliyor.

Üstelik 2016 bizim için kayıp bir yıl değil durağan bir yıldı. 2015 yılında sınır kapılarımızdan 4 milyon 391 bin 156 giriş yapılırken, 2016’da 4 milyon 194 bin 377 giriş yapılmış. 2015’te 472 bin 247 kişinin ziyaret ettiği müzelerimizi 2016’da 526 bin 498 kişi ziyaret etmiş. Aynı müzeleri 2016 yılının ilk dört ayında 50 bin 539 kişi ziyaret etmişken, bu yılın ilk dört ayında 52 bin 618 kişi buraları gezmiş. Mayıs rakamları daha da artacak.” Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği (ETTDER) Başkanı Bülent Bacıoğlu da 2016 yılına göre hareketlilik yaşadıklarını anlatıyor.

Bacıoğlu, güvenlik kaygısının azalmasının ilk etapta dış turizmden çok iç turizmi artırdığını vurguluyor. Bacıoğlu, “Edirne’nin en fazla turist ağırlayan müzelerinden biri olan Sultan II. Bayezıd Külliyesi Sağlık Müzesi, 30 Nisan 2017 tarihinde 4 bin 050 kişi ile rekor kırdı.

Kakava Şenlikleri de 6 Mayıs 2017’de 5 bin 600 ziyaretçi sayısı yine rekor yaptı. Edirne’deki bu olumlu tablo tüm Trakya otellerine ve yeme içme işletmelerinde ciddi hareketlilik yarattı. Mayıs ayında Selimiye Camii’ni hafta içi ortalama 3 bin, hafta sonu 10 bin kişinin ziyaret etti. Bu rakam 19 Mayıs günü 30 bini buldu” şeklinde konuşuyor. Şimdi Edirne 14-16 Temmuz tarihleri arasında 656’ncısı yapılacak UNESCO Dünya Kültür Mirası Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne hazırlanıyor.

Kapadokya’da yüzde 20 artışta Hintlilerin de payı var

İç Anadolu’nun önemli turizm merkezinde de işler yoluna giriyor. Son üç yıldır güvenlik gerekçesi ile yabancı turist bölgeden ilgisini çekmişti. Yılın ilk 5 ayında önemli bir toparlanma yaşanarak, turist sayısı yüzde 20 arttı. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Tosun “Bölgeye yılda 2.5 milyon turist geliyordu. Bunu 5 milyona çıkarmak için iki yıl önce ‘Destination Cappadocia’ sloganı ile yurtdışında tanıtım atağına kalkmıştık ki art arda terör saldırıları yaşadık.

İşletmeler 2015'te, önce Japonların çekilmesi, ardından da Avrupa ve Amerika'dan rezervasyon iptalleriyle zor duruma düşmüştü. Kapadokya'da geçen yıl otellerin dolulukları yüzde 30'lara geriledi. Şimdi umut verici bir kıpırdanma yaşıyoruz. Hindistan, Çin ve Rusya'dan gelenler var. Henüz Avrupalı yok. İlk 5 ayda turist sayısında yüzde 20 artış var. Bu artışta ucuz fiyattan çok terör olaylarının azalmasının etkili" diyor.

Bursa’ya gelen turistin yüzde 80’i Arap

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş “Yapılan rezervasyonlara bakıldığında daha çok Arap turist sayımızda geçen yıla göre artış olacak. Ramazan ayının son haftası itibari ile rezervasyonlar artıyor.

Acentelerimiz “3 gece kal 4. gece bizden” gibi promosyonlar ve çeşitli kampanyalar düzenliyor. Arap turistte geçen seneye göre ez az yüzde 25 – 30 artış bekliyoruz. Bursa’ya gelen yabancı turistin yüzde 80’i Arap... Yüzde 20’si de Almanya, Rusya gibi ülkelerinden geliyor. Bursa olarak bu yıl bir milyon turist hedefliyoruz. Bursa’ya gelen batılı bir turist 800 – 850 dolar bırakırken, Ortadoğulu 3 bin 500 doların üzerinde bırakıyor” diyor.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği GÜMTOB Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Beceren de “Geçen yılın nisan-mayıs ayını Bursa’daki oteller olarak iyi geçirdik diyemem ama ortalamanın üzerindeydik. Dini ve resmi bayramlarımız nedeniyle iç turizmin canlanması, Arap ülkelerinin tatillerinde Bursa’yı tercih etmeleri buna sebepti” şeklinde konuşuyor. Ramazan ayında yaşanan durgunluğunu yazın aşacaklarını öngördüklerini dile getiriyor Beceren ve, “Arap turistte stabil bir durum oluştu. Bu yılın turizmde toparlanma senesi olacağını düşünüyoruz” diyor.

Eskişehir'de yatak arzı artıyor, doluluk da

Zorlu geçen 2016’ya rağmen Eskişehir, iç turizmle yükseliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in çehresini değiştirdiği Eskişehir, İç Anadolu’nun parlayan yıldızı oldu. Müzeleri ziyarete gelen turistler, kentte gondol sefası da yapıyor. TÜROB Eskişehir İl Temsilcisi Kaan Erdin, “Dış pazarlarla bağlantısı olan turistik destinasyonlar sektördeki durgunluktan etkilenirken, Eskişehir'de durum tersine yaşanıyor” diyor. Son yıllarda Turizm Bakanlığı belgeli konaklama tesislerindeki yatak sayısının 2 bin 500'den 3 bin 500'e yükseldiği kentte, yatak sayısındaki arzın fazla olmasına karşı doluluk 10 puan artmış durumda. Erdin, bu gelişmeyi, “Turistlerin kentimizdeki geceleme süreleri 1.5 geceden 2’ye yükseldi. Büyük şehirlerden sahil kentlerine giden turistlerin Eskişehir'e de uğrayarak birkaç gün konakladığını görüyoruz. Gelen turistin artık daha bilinçli, kültür turlarıyla gelen ziyaretçiler olduğunu gözlemliyoruz. Bu durumdan kente yatırım yapan turizm yatırımcıları da memnun” değerlendirmesini yapıyor.

TÜRSAB Eskişehir Bilecik Bölgesel Yürütme Kurulu 2. Başkanı Ufuk Özkaratay da, “Eskişehir'e gelen ziyaretçi sayısı giderek artıyor. Turistlerin gezmek istediği özellikle müzelerin önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Eskişehir'e rehber ve acente bağlantısı olmayan çok sayıda kontrolsüz grubun geldiğini görüyoruz" diyor.

Çanakkale, 2018 Troia Yılı’na tüm Türkiye sahip çıksın istiyor

Geçen seneye göre rezervasyonlarda hissedilir bir iyileşme yaşadıklarını kaydeden Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) Genel Sekreteri Armağan Aydeğer “Özellikle son dakika satışları olumlu. Fiyat odaklı bir kısa vadeli doluluk artışı yaşıyoruz. Ancak sürdürülebilir değil. Bu nedenle güçlü bir algı yönetimi strateji hamlesi ve bu stratejiyi destekleyecek uluslararası etkinliklere ihtiyacımız var” diyor.

2018’in Troia Yılı olduğunu anımsatıyor Aydeğer ve şunları kaydediyor, “2018, Truva’nın UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne alınışının 20. yılı. Turizm Bakanımız Nabi Avcı Berlin’deki fuarda bu ilanı yaptı. Bu sadece Çanakkale için değil İstanbul’dan İzmir’e Antalya'dan Kapadokya'ya tüm turizm yöreleri için çok büyük bir öneme sahip. Troia, dünyanın en fazla bilinen 2. kültürel miras markası olarak tüm dünyada çok güçlü bir turistik ve kültürel iletişim aracı. Bu gücü kullanmalı. 2018 Troia Yılı’nın büyük bir başarı ile gerçekleşmesi için tüm Türkiye bu işe sahip çıkmalı.”

Trabzon’da 500 bin Arap turist

Önceki yıl turizmde yaşanan agresif düşüşün ardından geçen yıl Trabzon’a gelen turist sayısında rekor artış yaşandı. Kenti, 2015’in Ocak - Mayıs döneminde toplam da 140 bin civarı turist ziyaret ederken, bu rakam geçen yılın Ocak - Mayıs döneminde 361 bin olarak kaydedildi. Kent ilk 5 aya da hızlı giriş yaptı. Yine bu yılın ilk 5 ayında da turist sayısında yükseliş devam etti. Trabzon Turizm İl Müdürü Ali Ayvazoğlu, bu yıl tekrar rekor kıracaklarını söylüyor ve şunları kaydediyor: “Geçen yıl Trabzon’u 600 bine yakın yabancı turist ziyaret etti. Bunun 500 bine yakınını Arap turist oluşturuyor. Arap turistlerin Uzungöl’e karşı özel bir ilgisi var. Bunun yanında yabancı turistler Zigana, Düzköy, Sera Gölü ve Vadisi ile Kayabaşı ve Hıdırnebi yaylalarını ziyaret ediyor. Ayrıca, Trabzon şehir merkezi, Kale surları, Ayasofya, Atatürk Köşkü ve Boztepe de ziyaret edilen yerler arasında.”

Etiketler:Türkiye turizmi
Yorumlar