'Seyahat uyarısı' AB'nin Türkiye ile müzakere kozu mu?

'Seyahat uyarısı' AB'nin Türkiye ile müzakere kozu mu?
08 Temmuz 2020, 23:26
Uzmanlar, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile gerginlikler öncesindeki statükoya dönülmesi ve gerilimleri azalttıktan sonra buradan ilişkilere yeniden ivme kazandırmak yolunda seyahat uyarısını siyasi bir araç olarak kullandığını düşünüyor.

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in Ankara'ya yaptığı ziyaretin ardından gözler AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğini şekillendirecek müzakerelere çevrildi. Doğu Akdeniz’de tırmanan gelirim, Türkiye-Yunanistan sınırında yaşananlar ile birlikte sorunların iç içe geçmesi ve çetrefil bir hal alması nedeniyle görüşmelerin zor ilerlediğini kaydediyorlar.

DW Türkçe'nin bilgilerine göre, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar için daha fazla mali yardım, Gümrük Birliği’nin modernizasyonu, vize serbestisi, yeni müzakere başlıkları açılması gibi taleplerine karşın AB, öncelikle Doğu Akdeniz’de gerilimin düşürülmesi, ayrıca Türkiye'de yargı bağımsızlığı ve basın özgürlüğü gibi alanlarda adımlar atılmasını istiyor.

Türkiye'yi zora mı sokmak istiyorlar?

AB'nin Türkiye ile yeni bir uzlaşmaya varmak için elinde araçlar bulunduğunu, bunları da kullandığını belirten Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) Direktörü olan Dimitrios Triantaphyllou,koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'ye uygulanan seyahat kısıtlamalarının kaldırılması konusunun da AB’nin elindeki siyasi araçlardan biri olduğunu söyledi.

Almanya'nın Türkiye'ye seyahat uyarısını Ağustos sonuna kadar uzatmasını "dikkat çekici" olarak değerlendiren Triantaphyllou, "Türkiye'ye giden turistlerin büyük bir bölümünü oluşturan Alman turistlerin gitmeyecek olmaları tabii ki Türkiye'yi zora sokuyor" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha