Seyahat acentelerinin kaçınılmaz sonu...

Aylin Özsavaş
Aylin ÖzsavaşFuego Travel
01 Ekim 2020, 13:08

Turizmdeki gerginliği kimse inkar edemez. Bunun sebebi öncelikle seyahat acentelerine bir türlü yapılmayan destekler ve çoğu meslektaşımızda oluşan seyahat acenteciliği mesleğinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olma düşüncesi.

Peki ya bu krizden bir şeyler öğrenebilirsek?

Otuz yıldır bu meslekteyim ve halen etrafımdaki insanlara seyahat acentesinin ne kadar yararlı ve güvenilir olduğunu, bizlerin Online'dan daha pahalı olmadığımızı ve Online'nın tehlike dolu olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Muhtemelen bir çok meslektaşım da tıpkı benim gibi akraba, dost ve tanıdıklara daha sonra gerçekleştirecekleri “online rezervasyonlar” için mükemmel birer ücretsiz danışman oldu.

Belki olumlu olan tek şey olası aksilikte bir dahaki sefere seyahat acentesini- yani aslında kendisini işaret etmektir.

Ama yine de kendimize o tatsız soruyu sormamız gerekiyor:

Online rezervasyon portalları ne ölçüde önümüzde? Kendimizi nasıl güçlü ve emin şekilde aynı hedefe konumlandırabiliriz?

Bu krizde birbirimize yardım edelim. Tutkumuz olan mesleğimiz için fikir alışverişinde bulunmalı, kavramlar geliştirmeliyiz. Tüm sektör paydaşlarının desteğini almalıyız.

Çünkü ancak hep beraber ve BİR olarak bu krizden çıkabiliriz.

Komisyon modellerini masaya yatırarak başlayalım mesela. Uçak biletlerindeki servis bedelleri yıllardır acentelerinin sanki haksız kazancı konumunda değil mi? Kimi otel, müşteriye acente komisyonunu düşerek fiyat vermiyor mu?

Gelin tüm sektör paydaşları olarak bu ve benzer konuları masaya yatıralım. Sektörün tozlu imajını parlatalım ve gelişme yaratalım.

“Turizm İstişare Kurulu başkanlar nezdinde değil, ihtisas üyeleri ve diğer paydaşların tecrübeli temsilcileri ile toplansın. Ortak akılda birleştirecek çalışmalar yapılsın ve tüm başkanlara sunulsun. Turizm etik kurallar kodu yaratılsın".!

Biliyorum, herkes için maddi ve manevi zor zamanlar.

Durumun ne kadar süreceğini bilmemek, hiç bir şey yapamadan oturup beklemek gücümüzü tüketiyor.

Ama bu kriz, ne kadar kötü olursa olsun, bize gelecek için olumlu bir şey getirebilir mi?

Bunu nasıl başaracağız? Dijitalleşmeye, sürdürülebilirliğe ve değişime ayak uydurarak ama her şeyden önemli olan seyahat acenteciliği mesleğine inanarak.

Sattığımız ürün her zaman var olacak. Seyahat duygularla ilişkilidir. Peki duyguları en iyi kim iletebilir? Kesinlikle tecrübeli olan bizler!

Değişim yorucu olabilir ama şimdiden belli olan şu ki, yeni kuşaklar eline seyahat kataloğu almayacak ve ilk gördüğü seyahat acentesinin kapısından içeri girmeyecek.

Peki neler yapabiliriz? Bildik online rezervasyon sistemi dışında, online randevu sistemi, uygulamalar üzerinden haberleşme, internet üzerinden görüntülü görüşme veya mesajlaşma, canlı bilgilendirmeler, Videolar ve sosyal medya paylaşımları.

Corona herkesi ürküttü.

En çok seyahat eden insanlar dahi, seyahat etmekten çekiniyor.

Bu çekinceyi “online rezervasyon sistemleri” ortadan kaldıramaz.

Bunu kaldıracak olan ve güvenli seyahatin teminatını verecek olan yine biz seyahat acenteleri olacağız.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Aylin Özsavaş
Yorumlar
Hacer günaydın
16 Ekim 2020, Cuma 08:36
Hibe verilmiyor ve şirketin borcu var diye kredi de verilmiyor.Acenteler kaderine terkedildi.
Semih marmaralı
02 Ekim 2020, Cuma 01:24
Kıbrıs acentalara hibe veriliyorda türkiye'de acentalara neden verilmiyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha