Serdar Karcılıoğlu: Şahsi fikrim: Açılmaz!

Serdar Karcılıoğlu: Şahsi fikrim: Açılmaz!
08 Haziran 2021, 09:35
Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri (BOYD) Derneği Başkanı Serdar Karcılıoğlu turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, Hürriyet'ten Fulya Soybaş'a turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ruslar 21 Haziran'ı bekliyor ama şahsi fikrim açılmaz

Karcılıoğlu, “Hem bürokrasiden hem de bizim sektörün hayal kurmayı seven temsilcilerinden umut dolu sözler geliyor. Keşke dedikleri gibi olsa çünkü sektörümüz zorda ama olmayacak gibi... Almanya-Rusya ‘Açılacak’ deniliyor ama Almanya, 2 doz BionTech aşısı olanlara, kendi kapılarını açtı, ‘Size turist göndereceğiz’ demedi... Ruslar zaten 21 Haziran’ı bekliyor ki şahsi fikrim uçuşlar açılmaz. Hadi iyimser olalım ve ‘uçuşlar başladı’ diyelim. Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı 4-5 milyon civarı. Yaklaşık 3-4 milyonu İspanya, İtalya ve Yunanistan’a rezervasyon zaten çoktan yaptılar. Kalan 1 milyon Türkiye’ye gelse ne olur? Gelmese ne olur?” diye soruyor.

Son dakika fiyatlar ile ibre yerli turiste dönebilir

Karcılıoğlu iç pazarın ise hareketli olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor: “İnsanlarımız çok sıkıldı. Geçen yıl yakalanılan yoğunluğu bu yıl da rahat yakalarız ama burada da her şey dahil çalışan oteller fazla heveslenmesin. Çünkü yerli turistin seyahat etme alışkanlığı COVID-19 sebebiyle değişti. Daha çok tekne, villa kiralama gibi bireysel-butik tatil tercih ediliyor. Bu noktada fiyat/alınan sağlık önlemleri belirleyici olur. Eğer dış pazar açılmaz, yeterince rezervasyon alınamazsa ekstra promosyonlar, son dakika fiyatlar ile ibre yerli turiste döner. 2020 rakamlarını görürüz.”

Yorumlar
Arif arif
08 Haziran 2021, Salı 04:59
En sonunda turizm sektöründe gerçekci birisi açıklama yapıp düşüncelerini paylaşmış ve çok doğru bir tespit yapmış. Zaten Rusya nın açılmayacak olduğunu bilmek için peygamber olmaya da gerek yok. Ama yazıda da bahsedildiği gibi bizim turizm sektör temsilcileri hala pembe rüyalar görmeye ve ısrarla bu hayallere inanmaya çalışıyorlar.Geçenlerde Putin konuşmasında ne dedi,eylüle kadar toplum bağışıklığını kazanırsak o zaman rus vatandaşları istediği yere gidebilir.Başka bir açıklama duymaya gerek yok
Anadolum
08 Haziran 2021, Salı 03:21
Bodrumda marmariste bir pideyi 250 liraya satan plaj girisini 750 lira yapan turizmciler dahada beter olun inşallah Yıllardır devlet arkanızda ama hicbir turizmcinin vergi ödedigine şahit olmadık.bunlar daha iyi gunleriniz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha